View Single Post
  #2  
Vechi 30.10.2009, 21:23:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Editura Reîntregirea din Alba Iulia , pregătește o carte ce va apărea foarte curând , intitulată "Intâlniri cu oameni iubitori de Dumnezeu" , ce cuprinde interviuri cu și despre părintele Teofil Părăian. Mulțumită celor de la Basilica , putem vedea în premeieră câteva extrase din noua carte. << - Părinte Teofil , nădăjduiți , cu ajutorul lui Dumnezeu , să vedeți ceva în lumea cealaltă în veșnicie ? . Părintele : - Dragă, m-am mai gândit eu la treaba asta singur, că dacă eu doresc să văd lumea aceasta și n-o pot vedea, în veșnicie o să văd lumea care va fi în veșnicie ? Și răspunsul mi-a fost acesta. Dacă Dumnezeu va zice către mine : " Să știi că eu și-n veșnicie pe tine tot așa te las !" , n-aș putea zice altceva , decât "Slavă Ție Doamne, slavă Ție !" >> - * VA URMA
<< Adică eu cum sunt, sunt împlinit, nu mai trebuie să am ceva ca să mă împlinesc , sunt mulțumit cu cât este . Știu că alții au mai mult , știu că alții pot mai mult, mă bucur că pot ei și ce nu pot eu, nu mă descurajează cu nimic pentru că viața nu se trăiește prin comparație și nici nu doresc să am ceva ce nu pot avea. Nu eu am venit pe lumea aceasta cu voința mea în situația aceasta de știrbire, de îngăduire, nu eu o să hotărăsc ceea ce urmează în cealaltă vreme a vieții mele și în veșnicie. Vreau ce vrea Dumnezeu cu mine ! >>
*- VA URMA
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote