View Single Post
  #8  
Vechi 30.01.2010, 18:14:00
petruclej petruclej is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2009
Mesaje: 5
Implicit Încălcarea unei porunci biblice

Ce-ar fi să puneți un link către pagina de unde ați FURAT acest articol?

Petru Clej, redactor șef, revista ACUM, www.acum.tv



Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Ne-ați trădat, emigranților! Ba v-am salvat, nefericiților!
de Stefan N. MAIER
Așadar, ne-ați trădat, emigranților!
Ați plecat din România în căutarea libertății, a unui trai decent și a fericirii NUMAI PENTRU VOI. Ne-ați lăsat fără inteligența și fără priceperea voastră, fără forța care s-ar fi putut aduna AICI și nu ACOLO pentru construirea unei lumi mai bune. V-ați construit case, v-ați găsit slujbe, v-ați aciuiat la sânul generos al unor societăți care v-au dat o pâine și v-au ridicat.
Iar noi am rămas singuri cu comunismul românesc, singuri cu anticomunismul românesc, singuri cu politicianismul de ev mediu al tuturor acestor partide, partidulețe și politicieni care nu urmăresc decât interese strict legate de mațul lor personal. Am rămas singuri cu proștii ăștia de colegi de muncă fără altă preocupare decât de a se mânca la nesfârșit între ei, într-o societate care ar fi trebuit să renască, nu să moară progresiv, după Decembrie 1989, adică exact acum 20 de ani. Am rămas în blocurile noastre insalubre, dintre care peste o jumătate ar trebui darâmate și reconstruite din cauza afecțiunilor cauzate de cutremure, gândaci, ploșnițe, igrasie, manele, îmbătrânire naturală...
Am rămas marginali într-o lume marginală.
Ne-ați trădat, emigranților, dar asta n-ar fi nimic încă, dacă nu v-ați fi trădat și pe voi înșivă!
V-ați lăsat în urmă părinți, copii, frați, cei mai buni prieteni, profesori, oameni pe care i-ați iubit, locuri dragi, gusturi și mirosuri, imagini si sunete. Ați lăsat în urmă morminte care au început să intre în paragină sau au fost vandalizate. V-ați lăsat zecile, sutele, miile de cărți care v-au format dar nu au mai avut loc în geamantanele voastre mici de fugari. V-ați găsit scuze și consolări pentru toate acestea. Ne-ați trădat și continuați zilnic să ne trădați dându-ne sfaturi sau îndemnându-ne de la distanța și confortul mediului în care trăiți, criticându-ne des și chiar bucurându-vă parcă de necazurile noastre, care nu vin decât să justifice o dată în plus faptul că, din punctul vostru egoist de vedere, ați luat cea mai bună decizie când ați decis să plecați. Iar recent ne-ați decis si președintele prin votul vostru, punănd cireașa pe tort. Sau, poate, chiar mai bine zis, bomboana pe coliva...
************
Ba v-am salvat, nefericiților!
Ne-am construit case fără să fie nevoie să furăm, muncind onest, ne-am găsit slujbe fără să fie nevoie să ne prostituăm, ne-am integrat în societăți care i-au apreciat pe cei mai buni dintre noi și ne-au făcut loc în primele linii, urmându-ne, nu dându-ne în cap, așa cum eram obișnuiți ori de căte ori încercam să facem ceva bun in România.
Ați rămas cu politicienii pe care-i meritați, pentru că ei s-au ridicat dintre voi și cu sprijinul vostru, nu sunt extratereștri. Colegii voștri de muncă sunteți voi înșivă. Blocurile în care locuiți, paraziții, marginalitatea, vă aparțin. Le aveți cum le întrețineți.
N-am lăsat nimic în urmă care am fi putut lua cu noi, iar pe cei dragi și apropiați i-am ajutat cum nimeni n-ar fi îndrăznit să viseze măcar că i-am fi putut ajuta, rămânând în România. Banii trimiși de noi și cheltuiți de ei pe produse și servicii au ținut în viață o economie care ar fi fost altfel în cădere liberă, echilibrând ani de zile balanța de plăți a țării.
Medicamentele plătite de noi au salvat nenumărate vieți omenești,
Cheltuielile noastre ca turiști în țara din care a trebuit să plecăm pentru a ne trăi viața au reprezentat și vor reprezenta mulți ani de acum încolo o pâine pentru voi. Căci dacă nu venim noi să revedem imagini, să reascultăm sunete, să ne bucurăm de gusturile și mirosurile copilăriei, adolescenței ori tinereții noastre, câți turiști credeți că ar prefera Romănia unor destinații unde ospitalitatea nu e doar o poveste pentru pionieri și uteciști, prețurile sunt suportabile și veceurile utilizabile?
Am plecat cu geamantane mici nu pentru că n-am fi vrut să luăm cărțile dragi cu noi, ci pentru că am plecat în necunoscut! Dar ce bine vă pare cănd ne vedeți revenind cu geamantane mari, pline de cadouri și atenții, prin care încercăm, umili, să ne cerem iertare pentru bunăstarea noastră îndepărtată și pentru anii în care nu ne-am văzut...
Continuăm să vă împărtășim din experiența noastră pentru ca și voi să încercați să faceți ceva acolo unde sunteți, pentru a fi mai liberi și pentru a vă realiza, descotorosindu-vă de minciună, comunicănd direct, cu răspundere și onoare, renunțănd la individualismul anarhic atât de copios exploatat de găștile care vă conduc și reușesc să vă fure, cum spunea cineva, și banii pe care nu-i aveți..
Ascultați și citiți limba română vorbită de noi, urmăriți cum ținem în viață tradițiile românești autentice, în mod neostentativ și în armonie cu cele ale popoarelor care ne-au primit cu brațele deschise și veți înțelege că în timp ce cultura voastră devine din ce în ce mai imitativă și mai subțire, noi suntem de fapt cei care o mai ținem în viață așa cum am moștenit-o și așa cum am crezut în calitățile ei universale.
Cât despre președintele care v-a ieșit, oricare s-ar fi ales viața voastră ar fi fost aceeași, să nu vă faceți iluzii.
Preocupați-vă de fericire NUMAI PENTRU VOI, lăsând apa vieții voastre să învârtă roata morii voastre și vă va fi mai bine și fiecăruia dar și tuturor.
Învățați asta de la noi și salvați-vă, cum și noi am învățat pe unde am ajuns, și suntem mult mai bine decât dacă am fi rămas fiecare în mahalaua lui.
Reply With Quote