View Single Post
  #10  
Vechi 30.05.2010, 18:54:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cine este familia lui Hristos?

" Iar El i-a zis: Cine este mama Mea și cine sunt frații Mei ?
Și, întinzând mâna către ucenicii Săi, a zis: Iată mama Mea și frații Mei.
oricine va face voia Tatălui Meu Celui din ceruri, acela îmi este frate și soră și mamă."

Deci poti sa te numesti ortodox, protestant, catolic, etc...daca nu faci voia Tatalui din ceruri nu faci parte din familia lui Hristos. Dar daca faci voia Lui nu mai conteaza cum te numesti.
Cred ca interpretezi gresit Scriptura de mai sus.

Din cate vad contextul e in felul urmator: Hristos este inconjurat de ucenici si le zice acestora care sunt in jurul Lui ca ei sunt mama si fratii Lui.

Iar acest lucru este extins prin urmatoarea afirmatie, care este direct legata de cea anterioara si nu poate fi separata - intelegerea cuvintelor este in felul urmator: "si orice alt ucenic care va face voia Lui este frate si mama".

Fraza de mai sus nu este folosita de Hristos pentru a ne invata ca oricine din lume care citeste 2 fraza de la Hristos si face acestea este ucenic al lui Hristos.
Ci doar cei care stau in jurul Lui, si al Apostolilor. Nu uita asta.
Si iudeii faceau fapte 'bune', dupa cum era tanarul din Evanghelie, dar ei nu-L urmau pe Hristos.

Si atunci, te mai mantuieste doar credinta, sau faptele si voia lui Dumnezeu? Pentru ca odata ziceti ca mantuieste doar credinta si apoi o intoarceti ca faptele si voia.


Acum partea a 2-a este - cine este cu adevarat ucenic al lui Hristos; cine sta cu adevarat in jurul lui Hristos?

Pai zice Hristos cum sa gasim usor ucenicii Lui: zice Hristos la Ioan ca ucenicii Sai vor face ca Mine si mai mari fapte decat cele pe care Hristos Le-a facut.

Deci, ucenicii lui Hristos sunt cei care, la fel ca Hristos, proorocesc, fac minuni, vindeca bolnavi, cunosc inimiile oamenilor.

Ori asta este teama protestantilor - ca vor fi aratati ca ei nu fac asta si nu sunt ucenici ai lui Hristos pentru ca in ei nu este cuvantul acesta al lui Hristos, si se ascund dupa interpretari lapidare si succinte, incomplete ale unor texte.
Reply With Quote