View Single Post
  #6  
Vechi 23.06.2011, 16:49:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MrJuve Vezi mesajul
Deci ce spui tu e ca trupurile erau la fel (destul de firave) dar prin comuniune cu Dumnezeu dobandeau totodata si o inteligenta, nu puteau gresi, prevesteau orice accident ...
Trupurile sînt acum firave, în trecut erau puternice și rezistente. Gîndește-te că postitorii din vechime nu mîncau nimic 40 de zile și nu leșinau de foame. Astăzi treburile stau cu totul altfel, după atîtea milenii de boli, suferințe și slăbiciuni moștenite de la înaintașii noștri.
_____

Domnule, eu vorbesc din imaginație, presupun. Cine poate ști cum a fost omul înainte de cădere? Habar nu avem.

Se spune că înainte de cădere, omul era Adam-Eva, adică două persoane într-un singur trup. Păcatul însă a cauzat despărțirea lor, pentru că asta face diavolul, ăsta e scopul lui, să despartă. Această ființă ciudată nu s-ar fi înmulțit așa cum știi, ci altfel. Cum? Cine poate să-și imagineze?

E clar că puțini cred așa ceva, dar e și asta o posibilitate (idee preluată de la Sorin Dumitrescu).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote