Subiect: Profan
View Single Post
  #6  
Vechi 25.06.2013, 15:53:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Grija mare! Atunci cand te pregatesti sa vorbesti despre Dumnezeu, trebuie sa si traiesti ceea ce spui.

Am vazut cantareti la strana si profesori de religie care au cazut in pacate grave. Exista o responsabilitate fata de ceea ce spunem sau cantam. Mesajul poate sa innobileze un suflet sau sa-l sminteasca. Sa nu uitam ca si Stalin a vrut sa se faca preot...

Atunci cand gresim din nestiinta, Dumnezeu ne ajuta sa ne revenim. Dar cand ii intoarcem spatele cu buna stiinta, atunci Il suparam pe Dumnezeu. Eu cred ca vei cere sfat de la duhovnici cu viata sfanta si vei face pana la urma ceea ce este cu adevarat placut lui Dumnezeu.

Ai putea, pentru inceput, sa-ti adaptezi repertoriul, avand mare grija ce mesaje transmiti tinerilor. Ei ar putea sa te urmeze intr-o directie buna sau in una gresita. Sa ai grija sa nu smintesti. Succesul in fata lumii poate sa te arunce in mandrie, care este maica a multor pacate.

Cauta sa-I placi lui Dumnezeu si atunci te vei minuna cati elevi vor pricepe ceea ce le vei vorbi despre Dumnezeu si despre trairea poruncilor evanghelice. Dumnezeu sa te ajute.
Reply With Quote