View Single Post
  #29  
Vechi 10.03.2013, 10:14:46
Ionut GG. Ionut GG. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2012
Locație: Roman
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Ultimul veac, iar veacul poate sa aiba 10 ani, 50 sau 100, Dumnezeu stie. Ultimul veac din cate am inteles de la Sfintii Parinti este veacul al VIII-lea, care daca este sa ne luam dupa profetia uni sfant, va fi taiat in jumatate, caci suntem cei mai rai. Ne plangem de ateism, dar noi suntem din ce in ce mai pagani. Nu stiu daca s-au mai intamplat in trecut atatea barbarii ca acum, la nivel mondial. Dar sa nu ne fie teama, Dumnezeu va fi cu noi pana in ultima clipa. Sa traim normal, ortodox, caci putem muri oricand, nu doar la sfarsitul lumii.
Biblia spune ca faradelegile vor ajunge la un maxim in ultimele zile, si credinta multora se va raci. Un lucru care ma intristeaza - din crestinii ortodocsi pe care ii cunosc si frecventeaza biserica majoritatea spun ca nu prea s-au gandit la intoarcerea lui Hristos, multi nu cred ca va fi curand, altii nici nu stiu ce spune Biblia cu privire la acest subiect, altii se arata inspaimantati si chiar mi-au spus ca spera ca necazul cel mare sa nu vina in timpul vietii lor.
Mi-au lasat impresia ca se tem de aceste zile, ca s-au atasat de lumea acesta si se arata intristati de posibilitatea de a muri pentru credinta lor. E incredibil, le spun ca nu trebuie sa le fie frica, ca doar credinta sincera ii va trece prin toate incercarile, ca e o onoare sa mori sau sa traiesti pentru Dumnezeu. Bineninteles, sunt si aceia care se bucura si sunt incantati de venirea Mantuitorului., de promisiunea eliberarii de pacat, dar putini.
Dupa parerea mea, cred ca peste 50% din crestinii ortodocsi au adormit, stau multumiti cu o credinta superficiala, formala.
Reply With Quote