View Single Post
  #185  
Vechi 14.01.2014, 01:16:36
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Am pus o intrebare si am primit 2 raspunsuri diferite.

1.
Citat:
În prealabil postat de Lucian008
Sarpele era diavolul.
Din pacate nu se explica mai clar cum a fost Diavolul luat drept sarpe; s-a deghizat cumva? Si-a preschimbat doar vocea, fiindca semana oricum? Faptul ca el (Diavolul) era fiinta spirituala iar sarpele una materiala nu l-a impiedicat deloc. Cert este ca Dumnezeu a pedepsit totusi sarpele, daca va intrebati pe care (caci pana acum nu apare in actiune decat cu numele) aflam ca pe toate cele cca 3000 de specii.


2.
Citat:
În prealabil postat de dobrin7m
Legat de intrebarea cu sarpele [...] care a fost doar folosit de diavol, ca o unealta [...] preabunul Dumnezeu i-a dat osândă veșnică șarpelui, fiindcă el s-a făcut slujitorul și arma diavolului în ispitirea protopărinților
Va multumesc pentru raspunsul sincer. Desi sarpele a fost folosit ca o unealta, deci, as zice eu, nu prea era vinovat, a primit o pedeapsa vesnica. Se pare ca teologia este prea grea pentru mine fiindca nu pricep dreptatea asta, sau sunt "orbete" cum elegant se exprima AlinB mai devreme: in loc sa vad Adevarul, vad doar contradictii, cand de fapt totul este logic si explicat cu o limpezime de cristal.

Sper sa fi inteles bine.
Reply With Quote