View Single Post
  #28  
Vechi 09.03.2013, 07:17:30
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Camy93 Vezi mesajul
Dragul meu,

e o diferenta intre religie si credinta. Cred ca doreai sa spui religie. Eu una iti dau dreptate, deoarece Dumnezeu, Tatal nostru, e PREA mare si bunatatea lui e inifinta ca sa poata fi cuprins intr-o singura religie. Cei care spun ca Ortodoxia e singura religie adevarata, ar trebui sa le fie rusine ca il trag pe Tatal nostru in jos si Il fac sa para mai putin puternic decat este. Desi ne place sa fim triumfatori, ar fi bine ca si cei ortodocsi, si cei catolici si toti ceilalti sa inteleaga ca Dumnezeu NU le apartine, ci Dumnezeu le are pe toate SI NU POATE FI CURPINS intr-un singur loc/timp! EL ESTE PESTE TOT, IN TOATE LUCRURILE si ar fi egoist sa spunem ca el este doar in religia noastra!
Sa inteleg ca Sfintii nostrii mint? Duhovnicii care au dat marturie mint? Pr.Arsenie Papacioc-Singur Ortodoxia, minte? Crezul nostru minte? Eu vreau sa fiu in comuniune cu Sfinti, si ptr. asta nu pot sa am alta credinta decat ei si sa marturisesc altfel! Nu pot sa ma ridic eu si sa spun:nu, Sfantul Ierarh Necatarie a gresit cand a spus ca in afara Bisericii Ortodoxe nu exista mantuire, nu a stiut ce spune! Ce face Dumnezeu cu fiecare in parte, El stie, noi nu stim daca se mantuiesc si ceilalti, nu ne dam cu parerea, ca e risc sa cazi in erezie! Noi marturisim regula, si nu exceptia, iar regula este: Biserica Ortodoxa este Biserica cea Una,Sfanta si Soborniceasca Biserica, are deplinatatea harului, detine Adevarul, se mantuiesc oamenii de 2000 de ani in sanul ei! Nu este vorba de egoism, mandrie, caci noi nu avem nici un merit, este vorba de Adevar, iar Adevarul este Unul, nu in 2000 de particele.
Reply With Quote