View Single Post
  #82  
Vechi 19.04.2016, 15:08:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Caracterul nu are nici o legatura cu NEDREPTATEA pe care o fac altii.
Nu, are legatura cu modul in care faci fata nedreptatii.

Citat:
Loc necuvenit? Poate omul ala il merita de 10 ori mai mult decat altii. Adaugi tot felul de texte pentru a-ti iesi tie la socoteala.
Sau poate nu.
Problema e simpla. Se da: "si-a cumparat locul de preot cu 10.000$".

Rezolva tu ecuatia in asa fel incat sa reiasa ca e un preot meritoriu.

Citat:
V-ati invatat sa duceti luptele lumeste si nu duhovniceste, uitand ca exista un Judecator pe lumea asta si mai ales in Biserica.
Uitati ca in Biserica intai se judeca duhovniceste si il lasam pe Hristos sa judece. Apucati sabia inainte sa deschida celalalt gura.
"Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie."


Suna cunoscut?

Citat:
Iar Hristos spune foarte frumos in Matei Cap.5:
39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40. Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta.
Si unde scrie "Iar celui care iti va cere spaga pentru ca sa ai un post caldut, nu-l refuza" ?

Citat:
Pacat ca vorbesti de dreptate dar nu vorbesti despre Hristos. Vorbesti lumeste si nu duhovniceste.
Ia zii, talmacitorule, talmaceste tu duhovniceste pasajul de mai sus ca sa-ti iasa pasienta cu spaga = virtute duhovniceasca.

Citat:
Zice Hristos frumos: luati jugul meu si povara mea care este usoara. De asta te chinui in dreptati lumesti Aline, pentru ca tu umbli cu judecata lumeasca si cu dreptati din lumea asta.
Zice cumva si "da spaga ca sa ai o povara usoara"?

Sa fie oare asta talmacirea "duhovniceasca" la pasajul de mai sus?

Citat:
Iti cauti dreptate cu sabia si cu "hiper corectitudine" cand de fapt Hristos ne zice sa mai si plecam capul.
plecat capul = da spaga?

Dupa Evanghelia Balcanica? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.04.2016 at 15:23:14.