View Single Post
  #160  
Vechi 05.11.2016, 15:31:54
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu înțeleg de ce te tot tavalesti in pseudo istoria bisericii.Trebuie să înțelegi ca fatalismul istoriei,implicit al istoriei bisericii nu afectează structura spirituală a umanului,și al dezvoltarii.Iar dacă ne referim aici la spiritualitatea ortodoxă,ea nu va fi afectată de deciziile factorului uman din cadrul ei.Acele decizii se răsfrîng strict asupra condițiilor istorice,apolitic,sociale etc.Tu mai trebuie sa înțelegi că,creștinismul nu prea are legătură cu tine,sau cu ce afirmi tu.Tu vorbesti doar despre atitudini ale unor scriitori sau membrii ai cultului creștin.Tu nu înțelegi esența creștinismului si implicit a ortodoxiei,deformezi viziunea acestora,transformand-o intr-un soi de extremism.Și așa cum poate au observat si ceilalți si ma gândesc ca ai observat si tu.Numai tu ești ortodox,numai tu ești crestin,numai tu deți adevarul.Referitor la faptul ca eu as fi agnostic sau ateu,deschidem alt topic.
Dacă n-ai fi gnostic sau ateu, ai înțelege. Dacă n-ai fi gnostic sau ateu, n-ai vorbi în halul în care vorbești, făcând rău Bisericii.
Dar fiindcă nu-ți mai pasă, de aia nu înțelegi...
Că nu mai faci parte din Biserică și nu te mai doare pentru Biserică.
Că nu înțelegi ce este Sfânta Dogmă, ce sunt Sfintele Canoane, ce este Noul Testament și cum se aplică acestea.

Nu există fatalism în istoria creștină. Există Dumnezeu și există demonii.
Atât.
Și fiecare trage pentru partea lui pe oameni. Dumnezeu în Lumină, demonii în întunericul neascultării, nesupunerii, mândriei, lăcomiei.
Și oamenii ascultă de una din cele două tabere.
În fiecare zi a vieții lor...
Și da, acestea afectează structura spirituală a umanului, încă de la Adam și Eva au afectat-o.
Iar dezvoltarea, alta decât cea duhovnicească, e non-sens, e distructivă Bisericii, fiincă e materialistă.
Biserica (ortodoxă, firesc) există de la Hristos, prin oameni, e însăși omenirea în Hristos. Asta-i Biserica !

Oricine iubește și urmează pe Hristos, nu hristoși mincinoși, este și vrea să fie, din Biserică. Deci întotdeauna va exista "factorul uman" în Biserică.

"Tu mai trebuie să înțelegi" că creștinismul, prin urmare, are legătură nu numai cu mine, ca persoană, personal, ci cu toți din Biserică.
Iar creștinismul nu este un cult... :) Biserica nu este un cult... :) Săracul de tine... Ești căzut în demonic, deplin, poate nu-ți dai seama sau nu vrei să accepți, ești în erezia "new-age".

Siguuur :) tu înțelegi esența creștinismului? Tu înțelegi nicio esență, cu atât mai mult Esența Bisericii.
Deformez viziunea Bisericii? Oh, suflete...

Hristos Însuși a fost un "extremist", conservator, tradiționalist, umanitatea prin excelență. Sfinții Apostoli la fel, Sfinții Părinți și Sfinții Mucenici la fel. Și oricine este din Biserică, în Biserică, pentru Biserică, la fel. Sunt în Hristos, în Sfinți, și continuă lucrarea dragostei lor, a smereniei lor, a ascezei, jertfei, ascultării, slujirii, credinței, nădejdii, discernământului Domnului și Sfinților.
Acestea sunt adevăratele realități ale creației căzute, care trebuie înmulțite pentru dobândirea Împărăției Cerurilor, întâi înăuntrul nostru, prin curățire, luminare și îndumnezeire, apoi în veșnicia Bisericii.

Cine "observă" că eu, care sunt în Biserică, fac rău Bisericii, este ispitit, cu gânduri mincinoase demonice, și este poate chiar și căzut din Biserică și vorbește în numele Bisericii, dar el fiind înafara Bisericii, cum sunt atâte sute de milioane de oameni, în ereziile de toate soiurile și culorile.

Nu, nu sunt numai eu ortodox, nu sunt numai eu creștin, suntem aproximativ 400 de milioane de creștini, pe tot pământul. Iar restul, cei din erezii, sunt cam 2 miliarde.
Cu ce-i de vină Biserică pentru neascultarea celor din afara Bisericii? Cu nimic. Cu ce-i de vină Hristos, Apostolii, Sfinții Părinți, Sfinții Mucenici, pentru ereziile lor? Cu nimic nu e nimeni de vină, decât ei, dragii de ei...
Îi vrem înapoi în Biserică, îi iubim, dar nu forțăm niciodată pe nimeni, cu nimic.

Fiindcă "lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății" - Efeseni 6, 12.

Și de care-i plin pământul, mămăliga lor de demoni, jucăușii se înrăiesc tot mai tare... :)

Pe creștinii, demonii nu-i pot afecta cu nimic, nu au putere asupra creștinilor, spune Sfântul Ioan Gură de Aur și Sfântul Vasile cel Mare și Sfântul Grigorie Palama.

De aceea le râd în față, de neputința lor demonică, sunt niște prichindei agitați nevoie mare împotriva creației, pe care-i biruiești cu un simplu "Doamne miluiește" cu durere, din inimă, spus la fiecare ispită.

Dar ce mă doare cumplit, este pentru cei care nu-i biruiesc pe vrăjmașii demoni, ce-i care cad și sunt ținuți căzuți...

Doamne miluiește...

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Ziceai ca scriitorul tau preferat e Sfantul Ioan Gura de Aur, nu? Parca asa am retinut.
Dar de ce il preferi pe Hrisostom, daca nu folosesti nicicum scrierile lui?
Ca zice Sfantul, atat de limpede, atat de minunat, cum e cu Adevarul scris pe tablele de carne si de sange ale inimii noastre... Iti amintesti, frate?
Taranii aceia de care te temi ca n-ar fi rezistat la ideologia vremii, tocmai ei tineau Biserica. Ei erau Biserica, mai intai, iar fara ei nici macar Maxim ori Ioan ori Petru ori Pavel nu ar fi insemnat nimic. Absolut nimic. Pentru ca ar fi predicat in pustiu, din pustiul solitudinii lor.
Dar, spre deosebire de tine, Sfintii acestia pe care i-am pomenit adineauri, isi cunosteau confratii. Le stiau dorul de Dumnezeu, le stiau frumusetea neasemuita a gandului, le stiau rabdarea, dragostea, puterea curata, lacrimile toate...
Sfintii cei mari, Ierarhii, nu au fost niciodata altii decat reprezentantii straluciti ai logodnei dintre sarmanii analfabeti si Mirele Ceresc. Inima lor era bicamerala: de-o parte sarmanii, de cealalta Domnul. Si nici un strat de carne intre ei!...
Asa incat nu te teme! Analfabetii aceia nu aveau nevoie de teologie si dogme. Ei erau Teologia! Ei erau Dogmele! Vii, purtatoare de har, Evanghelii de la care am putea oricind sa ne adapam duhul, sa sorbim apa vietii si cantecul dragostei.
De l-ar fi casapit si pe Maxim si pe toti Ierarhii, fii linistit: dintre taranii aceia ar fi rasarit, cum iese iarba primavara, alti si alti Ierarhi, la fel de straluciti.
Igor, cand vei intalni prima data un analfabet cu mainile crapate de saracie si munca, ingenuncheaza! Saruta-i mana si astfel, in trufia ta, vei descoperi un cantecel nemaiauzit: sipotul nesfarsit de lacrimi pe care Hristos Cel Rastignit si Inviat il daruieste acestor fapturi ale Sale, de lut si Cer.
Asta-i Teologia, Igor, nu ce racnesti tu. Sarmanii nestiuti care dorm sub brazda tuturor istoriilor ticalosiei, asta-i Teologia bineplacuta Domnului.
Ce discurs ecumenist ai ținut.

Nu există Sfânta Biserică fără dogme. Țăranii nu pot cuvânta teologic, oricât de frumoși ar fi. Pot doar acționa teologic, în fapte. Și sunt frumoși cu toții. Nu există om urât. Și ateii sunt deosebit de frumoși. Cu toții poartă chipul lui Hristos. Hristos a venit pentru toți. În cămare inimii noastre, trebuie să fie Sfânta Treime și întreaga creație, toți oamenii, toate animalele, toți dracii, tot Universul. "Lărgiți și voi inimile voastre", spune Pavel. Același care dădea anatemei îngerii ce schimbau Evanghelia, același ce dădea satanei, oameni din Biserică...

Vindecă-te de ecumenism, frate Ioane, altfel, nu ai să te mântuiești.

Folosesc scrierile Sfântului Ioan Gură de Aur, frate Ioane. Dacă ai fi citit din Sfântul Ioan, ai fi simțit Duhul cu care scriu, că este în Duhul Sfântului Ioan Gură de Aur, că de la el, m-am deprins cu un stil anume de gândire și exprimare. Și oricine poate să fie în Duh. "În Duhul să umblați și să nu împliniți pofta trupului." - Galateni 5, 16.
Și mai ales:
"Ca voi să umblați cu vrednicie întru Domnul, plăcuți Lui în toate, aducând roadă în orice lucru bun și sporind în cunoașterea lui Dumnezeu." - Coloseni 1, 10.
Dar nu pot pune pagini întregi de versete sau citate de la Sfântul Ioan Gură de Aur sau alți Sfinți.

Am 29 de volume, cred că tot ce s-a tipărit în limba română de Sfântul Ioan Gură de Aur, nu mă laud cu cât am citit de acolo, dar fiindcă e și ușor de citit și foarte profund vindecător și teologic, mi-a venit la inimă, ca fiind primul, preferatul, locul doi Sfântul Vasile cel Mare, apoi Sfântul Maxim Mărturisitorul, care e cel mai greu de citit, că e foarte profund, nu-i pasă prea mult de a face ușoară exprimarea, ci de a vindeca putoarea Bisericii de atunci și a reușit minunat, Sfântul Simeon Noul Teolog, Sfântul Grigorie Palama, Sfântul Marcu al Efeseului, Sfântul Ignatie Briancianinov, Sfântul Dionisie Areopagitul, Sfântul Iustin Popovici și alții.

Deci imaginează-ți cum era să trec aici zeci de versete și pagini, cum era? Avem deja topicuri din acelea.
Trebuie să trecem gândirea noastră în Hristos, viața noastră în Hristos. Să scriem ce trăim, să vorbim ce simțim, ce este în noi.
Deci cum aplicăm ce citim, frate Ioane...
Tu nu prea citești, așa simt, iar eu păcătosul, peste 10 ani, am citit 90% din cărțile citite, numai teologie, ortodoxă și eretică.
Iar apoi întrun strop de har, simt Duhul Bisericii față de lucrarea duhurilor demonice. E al Domnului tot, nu mă laud cu nimic.

Iar Sfântul Maxim a fost căsăpit, i s-a tăiat mâna dreaptă și limba, să nu mai vorbească Adevărul și să binecuvinteze creștinește. Și timp de 3 ani, până s-a trezit un Sinod ce vindeca Biserica, condamnând ereziile împotriva cărora vorbea Sfântul Maxim, nu s-a mai ridicat nimeni dintre țărani... aproape 3 ani după moartea Sfântului, nu a mai fost niciun creștin pe pământ. Din cei doi ucenici, unul l-a părăsit, a trecut la monofiziți și monoteliți, iar celălalt, a fost ucis și el.

Iar de îngenuncheat, doar în fața unui episcop creștin, nu eretic, și în fața Domnului, din Sfintele Icoane și Sfânta Cruce și a Împărătesei și a Sfinților Săi. Atât.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.11.2016 at 18:57:19.
Reply With Quote