View Single Post
  #4  
Vechi 13.10.2011, 22:14:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Si eu cred dupa cum spuneai, Anna21, ca e mai bine sa stai departe de sot decat sa intarci copilul precoce, caci nu sti cand poate aparea perioada ovulatiei, mai ales cand esti la primul copil si nu ai o experienta anterioara sa stii cat dureaza amenoreea (lipsa menstruatiei aparuta din cauza alaptarii).
Si mai am o banuiala, cum ca daca sotia care alapteaza isi reia viata sexuala, organismul ei va raspunde la aceasta prin grabirea momentului in care apare ovulatia. Poate cineva va afirma/infirma aceasta.
Nici eu nu cred ca e bine sa se intarce copilul mai devreme decat ar fi normal, caci nici un lapte nu e mai bun decat cel matern, cred eu. Cel de la farmacie si de la supermarket-uri e clar ca e cel mai putin dorit. N-as da niciodata asa ceva copilului meu, doar de forta majora. Daca va trebui sa ii dau un lapte extern, ii voi da de capra, ca are mai multe vitamine decat cel de vaca si e mai usor asimilabil decat cel de vaca, numai sa am asa ceva in acea perioada. Se mai spune ca laptele de magarita este si mai bun decat cel de capra pt ca ar fi mai apropiat de cel matern, si ca ar avea mai mult calciu decat cel de capra, dar nu sunt cercetari stiintifice care sa sustina cu tarie acest lucru, asa ca nu stiu ce sa zic, poate stie cineva mai multe...

Multumesc, Anna21, pt lamuriri, sfaturi ! Doamne ajuta!
Nu stiu in ce fel se poate arata daca organismul femeii raspunde relatiilor intime prin aparitia ovulatiei. Sa stii ca m-am intrebat si eu uneori daca felul in care ne comportam duce la modificari hormonale.
Teoretic, eu as spune ca este posibil.
Dar daca astepti o confirmare babeasca de la mine, eu am avut menstruatie in abstinenta.. deci nu se poate ajunge la o concluzie.

Dar postarea ta mi-a amintit un studiu facut mai demult de un psiholog japonez: a facut un ring tone in care a mascat plansetul unui copil. El sustinea ca o femeie este capabila sa decodifice inconstient sunetul, iar in timp, raspunsul hormonal ii va modifica dimensiunea sanilor! Si chiar asa s-a intamplat. Exista mai demult un filmulet cu experimentul, cred ca facut chiar de cei de la discovery.
Deci parerea mea este ca se poate ca viata intima sa declanseze ovulatia.
Dar este doar o parere.
Reply With Quote