View Single Post
  #2  
Vechi 11.11.2009, 22:15:39
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

pot sa zic ca penticostalii au alt duh..

intr-un post de-al meu mai vechi despre vorbire in limbi, apropos mai este un topic :

Ridicarea mainilor in sus si fuga prin sala , miscari inainte si inapoi ale trupurilor , dantuieli si mai stiu eu ce sunt manifestari ciudate si batjocoritoare, asa ceva nu s-a observat in Biserica primara.Desigur a fost vorbire in limbi, dar dupa cum zice apostolul Pavel , fiecare limba are intelesul ei.De asemenea se zice in fapte ca fiecare au vorbit ce le-a dat Duhul sa vorbeasca.Nu s-au fortat ei insisi.Am auzit de la un penticostal ca i-a zis la botez pastoru dati drumu la gura si apoi vine duhul, si a inceput el sa bolboroseasca si apoi s-a oprit parandu-i ca nu prea e in regula.Printre ei sunt si din astia care bolboresc fortat ei de capul lor, parerea mea.In schimb cei care dantuiesc aia sunt posedati de un duh.Sa revenim la ce ziceam mai sus, de asemenea Pavel zice ca cel care vorbeste in limbi graieste taine.De asemenea Pavel vorbeste de limbi omenesti si limbi ingeresti , limbile ingerilor sau limbile ingeresti , termenul asta este folosit doar o data(limbi ingeresti) , prin asta eu inteleg ca se refera la tainele ce le vorbea unul in limbi omenesti.De asemenea el spune ca nu foloseste la nimic vorbirea in limbi daca cel care graieste nu stie ce zice si nu talcuieste atunci e in zadar.Limbile in care au vorbit in limbii apostolii si biserica primara au fost limbi omenesti straine.Vedem mai ales in Fapte ca fiecare vorbea "in limba sa" si se intelegeau.De asemenea apostolul Pavel este clar cu privire la asta in 1Corinteni 14.Mai devreme insa in 1Corinteni 13, el spune ca vorbirea in limbi va inceta , la fel zice si in Efeseni cap 4 v 11-14 ca toate astea s-au savarsit spre zidirea trupului lui Hristos(Biserica) , spre desavarsirea sfintilor , pana cand se ajunge la unitatea credintei si cunoasterii lui Dumnezeu, la starea barbatului desavarsit si varsta maturitatii lui Hristos, nemaifiind copii purtati de valuri in ratacire.La fel si in 1Corinteni 14 cand Pavel zice de vorbirea in limbi , spune "nu fiti copii" si in cap precedent 1Corinteni 13 v11 spune ca atunci cand am devenit un barbat am lepadat cele ale copilului,asta cand se vorbeste de vorbirea in limbii.Vorbirea in limbi a incetat odata cu cresterea Bisericii si cu ajungerea la unicitatea credintei, prin desavarsirea sfintilor.Aceasta a fost ca o prefata spre cresterea Bisericii , si spre implinirea cuvantului din Lege "Voi grăi acestui popor în alte limbi și prin buzele altora, și nici așa nu vor asculta de Mine, zice Domnul"[1Corinteni 14:21]O data cu evanghelizarea neamurilor darul limbilor a incetat, pentru ca s-a ajuns sa fie vorbita "limba ingerilor" prin toate neamurilor adica oamenii au ajuns la cunostiinta lui Hristos si a evangheliei in toate neamurile prin Duhul Sfant , prin apostoli si prin sfinti.Slavi,Traci capadocieni , din Asia centrala si de est , pana la capatul Europei in Spania si Portgualia pe malul de sud.

aici : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4976