View Single Post
  #2  
Vechi 18.09.2015, 11:05:39
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Pai si in afara de esofagita de reflux mai ai ceva? Intr-adevar este o patologie neplacuta, iti da dureri in capul pieptului, arsuri, insa nu afecteaza viata in asa masura incat sa renunti la serviciu si sa vrei eutanasie. Te asigur ca exista boli mult mai grave care pun viata in pericol cu adevarat. Iar ca medicamente, iarasi, sunt de bun simt cele pe care le-ai enumerat. Daca ai fi luat altele mai puternice ce ai fi facut? Si plus de asta, ele calmeaza simptomatologia, cred ca ar trebui sa te vada un gastroenterolog si sa iti faci o endoscopie, eventual sa iti dea un antiacid, un protector gastric.
In privinta eutanasiei, nu poti spune ca il iubesti pe Hristos daca tu doresti moartea. In primul rand nu respecti un dar foarte mare pe care il ai de la Dumnezeu, si anume viata. Gandeste-te cat de darnic a fost El cu tine, ai avut un serviciu (la care ai renuntat de buna voie, nu poti da vina pe nimeni), ai o casa, ai avut posibilitatea sa inveti, etc.
Sunt oameni care se duc mult mai des la urgente din motive foarte grave. Ei ce sa mai zica? Ei lupta in continuare pt viata... Sunt atatia oameni cu probleme care fac fata cu barbatie. Nu vad de ce tu nu ai putea.
Daca tu nu esti impacat cu tine insuti, nu vei fi fericit nici la Paris, nici la manastire, nici acasa. Nu poti sta mereu in fata calculatorului si/sau sa citesti. Iesi in societate, implica-te in activitati pe care le poti face, fa-ti prieteni. In singuratate cred si eu ca te apuca tristetea, care e un lucru dracesc. Stii ce spunea parintele Arsenie Papacioc despre tristete?
,, Să fiți veseli! Dragă, eu știu ce vă spun, cu toată siguranța: oricare ar fi motivul unei întristări sau al unei mâhniri, este numai de la draci! N-avem motive. Dacă îți creează starea aceasta de agitație, de tristețe, își face cuib satana și-și clocește ouăle; nu mai poți iubi, nu mai poți vedea cu perspicacitate nițel în viitor, cu rațiunea care ți-a dat-o Dumnezeu, nu mai poți, pentru că tu ești trist. Adică, nu ești în stare de nimic - o stare drăcească foarte greu de suportat. Când sunteți triști, gândiți-vă la lucrul ăsta: „Stai, că este ceva drac aici'.” Și nu acceptați".

Mergi sa te vada un gastroenterolog + psiholog/psihiatru si sunt sigura ca se va rezolva totul! :)
Reply With Quote