View Single Post
  #17  
Vechi 09.10.2015, 15:26:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Să nu te mire că în curând creștinismul va ajunge să fie considerat o dereglare.

În interviul respectiv sunt câteva afirmații peste care nu pot să trec:

Citat:
orice este în natură și orice este pe piață este sănătos
Afirmație făcută cică de un medic nutriționist.

Citat:
Oamenii trebuie să știe că nu există un anumit produs care funcționează pe post de medicament.
Adică, important este să funcționeze sistemul farmaceutic, sănătatea oamenilor chiar nu mai contează. Dacă noi ne-am transforma mâncarea în medicament (preventiv), noi practic nu am mai avea nevoie de medicamente sau, oricum, foarte rar. Și sunt foarte multe plante care funcționează pe post de medicament sau din care se fac medicamente.

Citat:
Oamenii simpli și cu bun simț de la țară nu se vor întreba niciodată nici ce fiță mănâncă mâine, nici ce cumpărături să facă. Ei mănâncă ce au în bătătură și asta nă relația firească față de mâncare.
Exemplul ăsta se potrivește ca nuca-n perete. Omul de la țară știe cam ce mânâncă (mă refer la producția proprie), ar fi culmea să-și pună asemenea probleme. Dar pe mine, care mănânc de la alimentară sau chiar și de la oamenii de la țară, ar trebui să mă preocupe ceea ce mănânc. Însă, din câte am observat, în teren lucrurile stau altfel. Oamenii de la țară sunt tot mai atrași de produsele mai ieftine și bine ambalate. Și nu prea mai există sat fără un magazin mixt. Sunt mulți țărani care au început să fie comozi, în schimb tot mai mulți oameni de la oraș preferă munca de la țară sătui de atâtea chimicale.
Reply With Quote