View Single Post
  #3  
Vechi 05.09.2016, 00:40:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Care mai este situatia religiei in scolile din Romania? Cand se incepe studiul,in ce clasa?
Ora de religie a fost scoasa din trunchiul comun al curiculei scolare urmare a unei decizii a Curtii Constitutionale, nu se mai pun calificative, iar pentru a o parcurge parintele copilului trebuie sa depuna cerere pana la 18 ani, altminteri un copil cu parinti atei fiind blocat intr-o stare de fapt negativa, iar in clasele cu putini elevi care opteaza pentru religie directorii nu angajeaza cadre si ora nu se face.

Citat:
Cate ore/saptamana se studiaza?
Se studiaza o ora pe sapatamana.

Citat:
Este normal,sunt incepatori in ale religiei,nu elevi avansati cu cate 4-6 ani de materie in spate.
Pe la 12-14 ani sunt in clasa a 6-a, a 7-a, ori sa nu stie definitia Bisericii si ce e prescura mi se pare cam putin dupa 6-7 ani de scoala, chiar si cu o ora de saptamana.

Citat:
Totusi, elevii care frecventeaza biserica destul de des stiu din practica ce este o prescura si alte notiuni elementare.
Daca practica religia numai ca teorie ,in clasa ...este ca si cum ar invata teoretic despre pictura,neincluzand actul picturii propriu-zise.
Profesorul de religie nu are posibilitatea de a duce un copil la slujba daca parintii se opun,cel putin asa statea treaba cand era obligatorie ora de religie.

Cred ca un pictor ar vedea ca scrie NI/KA pe o prescura si ar afla simbolistica, iar copiii chiar si cei care frecventeaza slujbele ar avea sansa sa observe in detaliu o prescura numai daca i-ar trimite o ruda cu ele la altar.

Principial nu este vina copiilor pentru putinele cunostinte, le gasesc circumstante atenuante si daca au fost emotionati deoarece scoala romaneasca nu incurajeaza tinerii sa-si sustina ideile si atunci ei prefera sa taca.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.09.2016 at 01:03:09.
Reply With Quote