View Single Post
  #2  
Vechi 29.03.2009, 15:37:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Acum,depinde,poate fi o autosugestie acest asa zis deochi,mai ales ca poporul roman crede in astfel de superstitii,astfel ca posibilitatea ca el sa fie real creste pe masura ce un neam crede in el(sau o familie).
Cand am fost in Asia,impreuna cu baietelul meu care era bebelus de 4 luni,i-am pus,cum se obisnuieste la noi,o ata rosie la manuta,ca sa nu fie deocheat.Cumnatul meu,care este asiatic,a inceput sa rada de aceasta superstitie si mi-a spus sa i-o scot ca nu are ce sa se intample,si i-am scos-o.Baietelul meu este blond cu ochii albastri,si mai ales atunci cand era bebelus era si durduliu si foarte scump.Astfel ca sarea in evidenta pretutindeni,in Japonia,prin magazine se adunau in jurul carutului lui multe dintre angajatele de-acolo,ca sa-l vada,sa-l dezmierde,in Asia nu exista copii blonzi,si nici cu ochi albastri.Astfel toata lumea il admira si se mira de puiul meu,iar el mai facea si diferite ischibitii,vazand ca lumea il baga in seama.In cele 3 luni de zile cat am stat nu a patit nimic,si cu siguranta ca trebuie sa-l fi "deocheat"careva,fiindca chiar se minunau multi de el.
Deci,nu stiu daca este veridica aceasta tendinta de-a crede in efectul deochiului,am auzit si eu de cazuri,chiar si de lesin in acest sens,sau de o deteriorare brusca a sanatatii,a starii de bine,pe considerentul unui deochi.
In mod normal,biserica nu crede in asa ceva,ea nu are legatura cu superstitiile,insa,avand in vedere ca exista atatea mistere in ceea ce priveste farmecele,sau diferitele practici oculte,nu vad de ce nu ar fi si deochiul o subramura infima a acestora...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote