View Single Post
  #41  
Vechi 28.04.2023, 22:27:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.082
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Pai, atunci de ce stau, daca este asa de greu?
Există har în unele ispite, greutăți, Dumnezeu îi întărește să reziste și mulți preoți merg prin pelerinaj pe Athos sau în alte zone să ia întărire să reziste.

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Pe de alta parte, nu am auzit de multi popi care sa moara de foame, sincer... Unde mai pui ca, in marea lor majoritate, sunt grasi si plesnesc de sanatate; nu pot sa-mi imaginez ca burdihanele alea imense (inclusiv cel al lui Danutz) sunt de la mancat urzici, sincer...
Sunt destui care au renunțat să mai ia hirotonia după 9 ani de studii teologice, unii și-au dat demisia din preoție.

Părerea mea e că grăsimea poate fi și de la mâncare de post, macaroane cu cartofi am văzut la o mănăstire în meniu și pâine, multe dulciuri pâine cu gem, turtă dulce, stafide, fructe deshidratate, siropuri, covrigei, blaturi de tot felul, cipsuri etc toate astea îngrașă chiar dacă sunt de post.
Deci mult cartof, multă pâine, mâncat seara, multă făină, mult zahăr.

Burta e mai degrabă boală decât sănătate, pe termen lung dă afecțiuni gastrice, probleme la pancreas, ficat îngrășat, hipertensiune, probleme de respirație cei foarte grași se sufocă, nici nu e amuzant.

P.F. Daniel are totuși o vârstă 71 de ani, e normal la vârsta lui să fii mai plinuț, nu e normal la 37 și de ani să fi gras sau la 40 și ceva.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote