View Single Post
  #19  
Vechi 27.08.2010, 09:17:29
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Nu am spus asa ceva, nu incepe din nou sa cauti raul unde nu este. Te intrebasem si cine spune Crezul la al doilea botez al calugarilor, de ce nu imi raspunzi daca vrei sa ma ajuti sa inteleg?! Multe intrebati ti-am pus dar nu ai vrut sa-mi raspunzi. Asa ca te rog, nu cauta din nou raul unde nu exista.
Vezi ca am inceput sa citesc si Traditia care pana acum nu stiam ce inseamna. De cand am fost botezata la ortodocsi nimeni, niciodata mi-a vorbit de aceste scrieri din Traditie. Acum ca sunt afara din Romania de decenii ma acuzati ca nu le-am citit si nu cred in ele. Era mai bine daca nu-mi aduceam aminte ca sunt crestina si ma dadeam la religia japoneza??
Subliniez: daca aceste scrieri Traditia nu contrazic ce e scris in Scriptura atunci sunt inspirate de Dumnezeu desi la sfarsitul Bibliei sta scris: " Și eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărți: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta; "
Cuvintele tale au fost acestea: ``retrage-te daca asa vrei. Oricum, toate raspunsurile tale se bazau doar pe scrierile Sf. Parinti nicidecum pe ceea ce sta scris in Scriptura. Eu voiam sa gasesc raspunsuri la ce zice Sfanta Scriptura.
Daca peste vreo 20 ani vor exista mai multe carti in Sfanta Traditie ai sa uiti de tot ce sta scris in Cuvantul lui Dumnezeu. Pacat, Scriptura este masura cu care vom fi masurati in ziua de apoi. Iti multumesc oricum si iti doresc numai bine, Violeta``
Eu am inteles de aici ca nu vrei sa iei in considerare ce spun Sfintii parinti, ci doar ce e scris in Scriptura, practica sectara. Daca am inteles gresit te rog sa ma ierti. Desi Sfintii Parinti cu argumente din Scriptura explica, si eu am considerat ca este o informatie corecta si exacta pentru tine.

Cine spune crezul la al doilea botez al calugariei? ma intrebi pe mine: nu stiu cine spune, nu am asistat la un botez calugaresc ca sa pot sa iti raspund. Deci nu e nu vreau, ci nu stiu.

Eu cred ca ai inteles gresit Traditia, adica rolul scrierilor Sfintilor Parinti. Rolul lor nu este de a contrazice sau nu Scriptura ci de a da sfaturi cum sa intelegem Scriptura.
Luam de bun ce spune un om sau altul despre Scriptura, din diferite secte sau nu, si nu luam de bun ce spun Marii Duhovnici, nu crezi ca e ciudat?
Reply With Quote