View Single Post
  #364  
Vechi 14.01.2022, 16:08:26
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Arata-mi si mie in postul tau, unde e raspunsul logic la afirmatia mea, ca prin experienta la 800 km, se vede o umbra diferita la aceeasi ora, de exemplu se poate testa si in Romania, daca esti la Timisoara versus la Tulcea - 700km.

Eu nu il gasesc. Din nou, nu reusesti sa intelegi, adica ai o problema de intelegere. Nu poti citi si raspunde logic.

Ai o problema de gandire, pentru ca nu poti asuma un argument logic. Raspunzi pe coclauri.

Ce zici Morocele, facem o incercare pentru asta? Eu la Tulcea, tu la Timisoara, facem zoom/whatasapp ce vrei, vedem umbra soarelui si masuram...

Adevar sau provocare? Ai curaj sa iti vezi pamantul... (ne)plat?
Chiar nu te duce mintea ca umbra va fi diferita? Normal ca va fi diferita, dar asta nu demonstreaza globul!

Ti-am mai raspuns frumos si ma analizezi mereu ca un pripit, ca un mitoman ipocrit.

Daca ai un plan si undeva deasupra ai o sursa punctiforma nu ti se pare normal ca umbrele sa aiba diferite marimi? Au marimi diferite si daca e glob si daca e plan deci umbrele nu demonstreaza globalismul!

Daca presupui pripit ca Erat-ostenie, inventezi tu o ipoteza absurda, ca planul ar fi o sfera si atunci din moment ce poti calcula raza globului inchipuit functie de umbre, o calculezi ca apoi sa vii sa sustii ca daca tu ai calculat si ti-a iesit o valoare atunci planul e musai o sfera doar ca asa vrei sa crezi tu? Nu ti se pare ca ai abera din moment ce stii foarte bine ca ai folosit un plan? Nu-ti dai seama cat de ridicol este sa sustii asa o mare prostie globalista in conditiile in care apele in proportie de 73% sunt plate si valurile le niveleaza mereu suprafata?

Nu gasesti raspunsul meu? E nevoie sa-ti repet mereu?

Fa si tu un experiment.

Se da un plan si deasupra la 1m punem un bec punctiform cu lumina omnidirectionala.

Punem doua bete de 10cm la distanta de 1m si 2m fata de proiectia becului pe plan. Le masuram umbrele.

Apoi presupunand ca planul e sfera calculam raza ”sferei”.

Dupa ce am gasit raza afirmam ca idiotii cat e suprafata ”globului” pe care ne aflam.

Tu-ti bati joc de mine tot facand mereu afirmatii pripite. Ti le-am bolduit!

Pe scurt: 73% apele sunt plate. Cu o singura umbra putem afla distanta pana la Soare. Daca pe mare ai un singur vapor cu un catarg de 50m aflat la 1 km distanta fata de zenit (unde nu exista umbra) si masori umbra atunci din asemanarea triunghiurilor poti afla distanta pana la Soare a planului de apa plata.

Mergi masoara si fa un calcul de gimnaziu si vezi ce-ti da!


o Soare
.
.
D
.
.
. . . . . . . l
....a.......W_u_.......

u/(a+u)=l/D (triunghiul mic si cel mare fiind asemenea raporturile laturilor sunt egale.)

deci D=(a+u)l/u=al/u+l=l(a/u+1) distanta pana la Soare functie de a, l, u pe care le poti masura.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.01.2022 at 16:43:14.
Reply With Quote