View Single Post
  #17  
Vechi 04.10.2009, 17:19:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Parerea mea e ca fiecare trebuie sa-si "poarte crucea". Adica daca esti barbat, prin urmare mai expus la ispita vizuala, trebuie sa te confrunti singur cu aceasta problema (desi pentru multi faptul ca o femeie iti atrage privirea si gandul nu e deloc o problema).

Daca totusi reprezinta o problema, atunci mi se pare absolut penibil sa-i ceri femeii sa isi schimbe stilul vestimentar sau sa opereze orice fel de schimbare. Noi, barbatii ne simtim atrasi, tot noi trebuie sa facem ceva in privinta asta.

Bineinteles, biserica isi impune propriile reguli, dar mi se pare normal ca ele sa fie la fel pentru toti.
Sunt de acord cu tine, in afara de ultima fraza: nu cred ca ar trebui ca in biserica sa fie aceleasi reguli (vestimentare) pentru toti. Sau te referi la barbat vs femeie?

In Biserica exista principii, nu reguli stricte. Principiul in cazul asta este decenta, iar decenta se schimba in functie de epoca si cultura.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote