View Single Post
  #11  
Vechi 20.12.2021, 21:31:39
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tot croitoresele, patiserele, agenții comerciali, agenții de pază, șantieriștii, lucrătorii în industria cărnii care stau în frig, fac copii ei sunt talpa țării care duc în spate și munca grea și natalitatea, dar pe care-i calcă toți în picioare din dispreț elitist.

Cine îi oprește să se ridice din condiția lor? Îi opresc eu să pună mâna pe o carte, să înțeleagă esențele filozofice, să caute răspunsuri la întrebări existențiale, să-și cultive bunul gust, disciplina și moralitatea, să-și strunească comportamentul animalic, să-l controleze și să-l cizeleze, să-și nobileze firea prin artă și spiritualitate dând sens și caracter vieții lor amorfă? Nu, adevărul este că se complac in acea stare, este convenabil să-i lași pe alții să-ți deschidă calea pe care impasibili și ignoranți vor să mărșăluiasca. Această talpă muncitoare a țării care încearcă să ducă țara cu un mers șontâc și anapoda către calea fericirii ideale, nefiind încălțată cu rațiune și înțelepciune se impotmolește anevoios în mocirla imposibilității de a distinge valoarea de nulitate. Se mulțumesc in această caducie existențială, trudind din greu pentru a fi pe plac celor parveniți în vârful ierarhiei, și sub această egidă se mint frumos cum că nu e sclavie ci muncă cinstită și onestă. Sigur, nu au câștigat această lume dar nici pe Dumnezeu, s-au mulțumit cu un câștig simplu și rapid fără bătaie de cap și au pierdut absolut tot. Asta e definiția mediocrității! Dacă Hristos nu-i va judeca aspru și mila se va infiripa în inima Sa, atunci împărăția Sa pe acest pământ nu poate fi trainică și veșnică pt că a permis prostiei să se strecoare contaminând perfecțiunea de El condiționată.

P.S. Știu că am promis că voi evita orice fel de adnotare în ce ne privește dar nu am putut să mă abțin la o așa concepție distorsionată:)
Reply With Quote