View Single Post
  #17  
Vechi 21.12.2021, 11:44:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Eu cunosc preoți care au trei copii, deci au dus greul creșterii și educării și al posibilelor boli sau probleme de disciplină cu fiecare copil, știu un diacon care lucrează și extra în zidărie, construcții, știe mai multe lucruri să facă dacă mâine n-ar mai fi slujitor ar avea ce să facă.

Nu ca unii nesimțiți de dascăli care au doar mână de luat, nu lasă nici măcar un copil în locul lor sau mai mulți că locul lor de muncă depinde de demografie, altfel se taie clase și se închid școli, dar au pretenții de salarii tot mai mari pe muncă tot mai puțină, sunt disprețuitori și elitiști față de meseriile unora dintre părinți.

Să nu cumva să se ridice clasa muncitoare și talpa țării, mie de asta mi-e teamă când constată că învățământul are ceva finanțe, dar copilul vine de la școală umilit, e victima bullyingului sau i se fură din ghiozdan, sau e violență între elevi și școala se transformă într-un fel de pușcărie, sau vine prost instruit pt că unii dascăli citesc ziarul la clasă și în clasă la unele ore se joacă cărți, sau e frig în clase pt că directorul face economie.
Dacă după 12 clase nu e în stare să ia bacul de vină e și proful care l-a băgat în BAC.

Eu pleavă consider dăscălimea care bagă și idei nebune în capul tinerilor viitori adulți, care lasă onegimea progresistă să facă educație sexuală și anti-familie în școli, adică să se nască și mai puțini tineri și să se închidă și mai multe clase după mintea unor tâmpiți și eventual să importăm populație de pe alte continente, că adultul de mâine va fi șablonat mental din școală să gândească că nu trebuie să-și asume nimic doar să fie un carierist care calcă peste toți.

Vorba lui Bășhe școala românească scoate tâmpiți și completez eu, pt că unii profesori 20-30% sunt asemenea elevilor pe care-i formează.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.12.2021 at 12:02:06.
Reply With Quote