View Single Post
  #18  
Vechi 21.12.2021, 12:05:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Cine îi oprește să se ridice din condiția lor? Îi opresc eu să pună mâna pe o carte, să înțeleagă esențele filozofice, să caute răspunsuri la întrebări existențiale, să-și cultive bunul gust, disciplina și moralitatea, să-și strunească comportamentul animalic, să-l controleze și să-l cizeleze, să-și nobileze firea prin artă și spiritualitate dând sens și caracter vieții lor amorfă? Nu, adevărul este că se complac in acea stare, este convenabil să-i lași pe alții să-ți deschidă calea pe care impasibili și ignoranți vor să mărșăluiasca. Această talpă muncitoare a țării care încearcă să ducă țara cu un mers șontâc și anapoda către calea fericirii ideale, nefiind încălțată cu rațiune și înțelepciune se impotmolește anevoios în mocirla imposibilității de a distinge valoarea de nulitate. Se mulțumesc in această caducie existențială, trudind din greu pentru a fi pe plac celor parveniți în vârful ierarhiei, și sub această egidă se mint frumos cum că nu e sclavie ci muncă cinstită și onestă. Sigur, nu au câștigat această lume dar nici pe Dumnezeu, s-au mulțumit cu un câștig simplu și rapid fără bătaie de cap și au pierdut absolut tot. Asta e definiția mediocrității! Dacă Hristos nu-i va judeca aspru și mila se va infiripa în inima Sa, atunci împărăția Sa pe acest pământ nu poate fi trainică și veșnică pt că a permis prostiei să se strecoare contaminând perfecțiunea de El condiționată.

P.S. Știu că am promis că voi evita orice fel de adnotare în ce ne privește dar nu am putut să mă abțin la o așa concepție distorsionată:)
Bravos Nietsche, m-ai lovit la fix, mai prins, eu sunt definitia mediocritatii, sunt un caldicel obosti care traiesc ca porcul, ca purcelasul, numa din pomana si din amestecuri caldute turnate in troaca. N-am fost in stare sa muncesc niciodata, banii au curs prin buzunarele mele si tot nu-s linistit, ma sperie crunt ideea ca pus in natura undeva fara bani nu m-as descurca. Nu pot sa am credinta si stau la pomana gLumii, sa ma tina ea, sa ma intretina ea, sa ma salveze ea, sa ma iubeasca ea asa ca o zeitza a libertatii cu cantaru in mana.

Multumesc Nietsche, eu-idogLumEUs, sunt definitia omului cu mapa care da lectii si indicatii pretioase la cei cu sapa si care, de frica se acopera de hartii ca sa nu fie dat afara si bagat la zdup. Cand se intalneste cu careva se arata bisericos si habotnic slujind grijilor ca un ipocrit dand porunci grele ca sa faca altii in timp ce nici cu degetul nu se atinge decat la numarat banii.

Imi vine sa vars o vomitatura, o lunga pocainta interminabila, ca poate o sa scap de sfanta manie a Domnului.

Dar n-o sa scap caci a zis Domnul in Apocalipsa ingerasului din Caldicicia:”O daca ai fi fierbinte sau rece, insa fiindca esti calaudicel te voi scuipa din gura mea afara ca prea iti merge numele ca traiesti, insa nu traiesti ci esti mort si ticalos si te mai si lauzi bucurandu-te ca te-ai imbogatit si nu-ti dai seama ca-ti moare si ce ti-a mai ramas. Daca nu te pocaiesti voi veni ca un hot in ziua si ceasul in care nu te astepti si-ti voi lua sfestnicul de la locul sau si voi cutremura din temelii lucrarile tale desarte...” ceva de genul asta ne-a zis, ne-a scris, noua putorilor ce si-au gasit un loc caldicel ca niste capuse groase in tzata oii, ca niste purici grasi pe cainii-lupi rosii sau ca niste paduchi albi pe fruntea maimutelor homosapiensis.

Multumesc frumos. Ai mult curaj si un mare talent sa luminezi ca sa ne vedem ipocryzia. Aia e filozofia, iubirea de intelepciune si nu de prostie si mediocratie. Esti pe Calea cea buna... Pacat ca te inghite gLumeEUrile globalailor din universitatile ipocrite ale stiintificilor ca sa-i slujesti ca un slugarnic.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.12.2021 at 12:15:59.
Reply With Quote