View Single Post
  #8  
Vechi 29.08.2012, 11:27:06
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Parerea mea, ca om care mai umblu prin piete:
1. Toate abuzurile trebuie reclamate. Orice furt la cantar, orice inselaciune, orice marfa stricata... adminsitratia pietii, politia sau OPC.
Pertienta atitudinea. Subscriu. Cu precizara ca inainte sa i se oferea posibilitatea de pocainta iselatorului... si daca nu vrea, sa fie spus Bisericii, si daca nici de Biserica nu vrea sa asculte, atuci sa fie dat pe mana autoritatilor, care il vor ajuta sa fie corect.
Intodeaua sunt doua cai de pocaita:
a) cea usoara: prin acceptarea greselii si indreptarea ei daca este posibil (precum a facut cand s-a pocait Zaheul vamesul si hraparatul), prin semerenie onesta prin cererea iertarii si milei lui Dumenzeu.
b) cea grea: ne ajuta Dumnezeu cu toiagul sau sa ne smerim si sa ne pocaim... caci "Dumnezeu ne iubeste si El nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu" si Dumnezeu spune: "Mila voiesc iar nu jertfa".

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
2. Negociatul.
Negociatul nu trebuie confudat cu targuaiala si inselaciunea. Pe de alta parte nu toti oamenii au timp "de targuiala" mai ales pentru nimicuri.
Personal detest stilul negocierii aparente (sub care se ascunde inselaciuna) practicata de multi. Preturile nu sunt afisate si sunt "facute" pe loc de vanzator in functie de client. "Lasa ca ne intelegem noi" spun multi inselatori si cei ce pica in capcana aceasta sunt jupuiti. "Vorba trece scrisul ramane".
Prefer stiul de comert scandinavic unde exista transparenta si onestitate. Preturile sunt afisate. Daca vrei cumperi daca nu nu. Daca esti inselat atutoritatile iau atitudine corespunzatoare.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
3. Cercetarea atenta a raportului calitate-pret, identificarea punctelor de vanzare cu marfa mai ieftina etc etc.
Mai ieftin nu inseama intodeauna si mai eficient.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
4. Incurajarea consumului "de la tarani", nu de la intermediari.
Consider ca taranii trebuie ajutati sa lucreze eficient. Sunt speriati de comunism, nu vor sa se asocieze (caci sunt jupuiti mai rau in unele cazuri mai rau decat de comunisti) si de aceea nu pot produce eficient caci nu au puterea de munca si tehnologia adecvata. Cat timp inca gandesc egoist, fiecare cu "bucatica lui" (cuprinsi fiind in multe cazuri si de invidie "sa moara si capra vecinului") nu o sa aiba productie eficienta.
"Unde-s doi puterea creste!"

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
5. Imprietenirea cu tarabagiii. Odata ce te stiu, iti pot da marfa mai ieftina.
iarta-ma te rog dar asta suna un pic a egoism.
tarabagii... de multe ori sunt intermediari. Fiecare om are rolul sau si rostul sau. Cinstea cuvenita trebuie acordata fiecaruia.
In comunism valorile sociale, intelectuale au fost rasturnate. Vanzatorii si maturatorii "umileau": medici, profesori, ingineri etc. ... care erau infometati si exterminati in inchisori, "canal".
"Bateti pastorul si oile se vor imprastia". Distrugeti conducatorii poporului (Preotii, medicii, inginerii, profesorii...) si "turma" va putea fi pradata dupa bunul plac.

Am fost martor zilele acestea la situatii incredibile (desi nu eram in Romania protagonisti erau roamanii). Soferi cu pretenii de ghid turistic "dadeau lectii" de teologie (si nu numai) chiar si preotilor! Le vorbeau cu impertienta intelectualilor (inclusiv preotilor) si ii tratau ca pe niste "saci de cartofi". Cum am procedat: evident ca am "concediat soferul cu pretenii de ghid turistic la locuri sfinte" (nu dau nume caci nu infieram omul ci pacatul... ii veti recunoste usor). ("Concedierea" a fost pe duara pelerinajului, transportul fiind platit -"tapa" deja luata- a trebuit sa ne intoarcem in tara tot cu "soferu' " impertinent si obraznic...)
Lectia a fost invatata... mai ales ca sunt si alte agentii ce au pentru pelerinaje la locuri sfintie si preturi mai bune si servicii mai de calitate, ghizi ce sunt absolventi de teologie (nu dau nume, ii recunoasteti usor...)


Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Din punct de vedere duhovnicesc, trebuie nadejde si rugaciune: "Scoate-mi, Doamne, in cale, niste rosii mai ieftine... " oricat de caraghios ar parea, e si asta o rugaciune, mai ales cand iti sufla vantul prin buzunare. Si functioneaza, va spun eu.
Asertiunea este pertinenta... insa consider ca trebuie sa ridicam nivelul duhovnicesc al tintei rugaciunii catre popor (si nu doar la nivel individual, sau famililal...), sa ne rugam mai ales sa ne pocaim, sa ne smerim, sa ne daruiasca Dumnezeu conducatori capabili sa codunca poporul sa lucreze adecvat (pamantul, industire...) altfel stam si ne lamentam ca nu avem nici cele de baza necesare traiului... nu avem pentru ca nu muncim eficient, nu muncim eficient pentru ca: nu stim, suntem micinosi, hrapareti, hoti, cautam munca necistita, inselarea aproapelui...

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 29.08.2012 at 11:48:36.
Reply With Quote