View Single Post
  #9  
Vechi 09.07.2010, 17:01:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Soclul inalt al Artei

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Tema mi se pare potrivita deoarece marea majoritate, cu timp si fara timp, ne uitam la filme.

Filmul este mai intai de toate un produs. Ori, ca orice produs el trebuie sa fie vandabil. Filmele nu se mai fac de mult doar de dragul artei. Prin urmare, pe toate caile si prin toate mijloacele cu putinta, el trebuie gandit in asa masura incat sa aduca bani. Totul este proiectat din aceasta perspectiva. Orice film este purtatorul unui mesaj, pe care il prezinta mai mult sau mai putin diluat. Cred ca putem invata anumite lucruri din filme, prin prisma unor experiente de viata prezentate in acestea.

Cel putin la nivel teoiretic, filmul ar trebui sa fie o incununare a artelor audio-vizuale. O singura fotografie, o singura cantare, sau o singura poveste de viata citita intr-o carte, pot lasa in noi urme adanci. Cu atat mai mult un film care abunda, in imagini, melodii etc. Dar sa nu uitam, viata bate filmul.
Principala critica a filmelor actuale este ca sunt comerciale.
Ca daca este de arta.. implicit vizionarea lui este dezirabila.
Asa sa fie?
Cine face arta? Crestinii?

Imi amintesc de perioada studentiei cand am decis ca viata este prea scurta sa citesc/vizionez orice si am inceput sa citesc doar scriitori laureati Nobel si sa vizionez doar filme la cinemateca. Ce dezamagire.
Indiferent cum este ambalat mesajul.. el este acelasi! Acelasi gunoi intotdeauna.
Cumva se scapa din vedere (chiar de catre crestini!) ca traim in perioada postcrestina... Ba si aceea a trecut de mult.. A fost deplin imbratisat nihilismul, iar manisfestarile artistice actuale sunt expresia decaderii si descompunerii morale.

Sa observam ce s-a premiat de curand la Cannes.. Charlotte Gainsbourg in rolul antihristei! Asta este arta? Pai orice telenovela este de preferat!

Last edited by anna21; 09.07.2010 at 17:03:31.
Reply With Quote