View Single Post
  #10  
Vechi 09.07.2010, 17:21:13
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Fiecare lucru poate avea o latură bună și una rea. Depinde de noi să asimilăm doar părțile bune și să le ignorăm pe cele rele.

Noi nu trebuie să punem tot ceea ce vedem la suflet. Asta necesită un discernământ bine format. Spre exemplu, dacă ne uităm la basmul SF Star Wars, să ignorăm părțile rele (extratereștri, evoluționism, �forța�, clonarea etc) și să alegem doar cele bune (triumful binelui asupra răului, relațiile apropiate dintre personaje, umorul). Or fi părțile bune puține, dar măcar mai există în unele filme.

Altele nu au nici o latură bună, cum ar fi Matrix (o învălmășeală de iluzii și realități) sau Avatar (la care nici nu pot să mă uit în totalitate căci mi se pare o prostie imensă, dar am auzit de relația dintre un om și un extraterestru??).

Acum să-mi scuzați analogia de bădăran, dar consider că filmele sunt precum sacii cu cartofi. Depinde de noi să alegem cartofii buni de cei răi și să-i aruncăm doar pe aceștia, în loc să ne descotorosim de întreg sacul, căci s-ar putea să fie totuși unii nestricați de care noi să nu fi știut.

Dacă un film poate învăța ceva pe telespectator, atunci bine, dacă nu, atunci este doar o pierdere de timp. Doar uitați-vă la toate producțiile ce se difuzează la televizor: doar hollywood, explozii, gloanțe, împușcături, kung fu, karate și alte prostii. Te educă într-un fel? Te lasă cu un gust bun după ce le vezi? Sau unul amar și neplăcut ?

Cuvântul cheie aici, ca și în multe alte situații, este discernământ. Fără el nu ne putem uita la un film modern fără să fim influențați în mod negativ, sau mai rău - îndoctrinat. Fără a discerne, s-ar putea să ajungem să credem în minciunile enunțate subtil în multe filme - precum evoluționismul sau prezența extratereștrilor, așa că grijă mare!
Colaps, inca nu am, ajuns sa fim fortati sa privim televizorul..

O facem de bunavoie.. Deci?
Bunicii mei nu faceau aceasta, este o practica relativ noua si totusi ore intregi zilnic inghitim informatii (netrecute prin filtrul gandirii , ca intr-o stare hipnotica - cititi-l pe Virgiliu Gheorghe sa aflati detalii). Cum s-a intamplat aceasta?

Nu exista filme bune-proaste, filme utile sau ne-utile!
Ci doar pierdere de vreme, risipirea timpului de mantuire!
Reply With Quote