View Single Post
  #3  
Vechi 22.06.2010, 21:32:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Ce idiotzenie!... idolatrie curat-murdara, nu alta!... probabil ca toate babaciunile analfabete si alte 'gura-casca' usor de impresionat, si pers. habotnice (gen 'tipic-tipic si la inima nimic', vba par. A. Papacioc), 'se mira ne-ncetat', in lipsa de altceva mai bun de facut!... si cum ciza i-a 'pus pe liber' pe multi...
...personal, am cunoscut pe cineva care a avut numai de suferit de pe urma acestui 'sfant parinte', pers. respectiva povestind prin ce a trecut cand a fost escrocata si de ultimii bani de acel Gabriel Nicu, si care era sa ii lase si familia fara casa, pe strazi etc. Strigator la cer, nu alta!...
Dar ce mai conteaza, hai sa-i tot 'ridicam in slavi' si sa-i declaram 'intr-o veselie', sfinti, pe toti neavenitii sau parvenitii din ultima vreme etc, gen Gabriel Nicu, sau Cristian Pomohaci, sau popa Marian din Videle s.a. Ce a facut unul ca Gabriel Nicu sa devina sfant? a avut cumva 'in spate' ani grei de inchisoare si prigoane comuniste, sau ani de pustnicie, precum par. Ilie Cleopa, Iustin Parvu, Arsenie Papacioc sau Pantelimon (de la man. Ghighiu) s.a.?! Nici pe departe!... Tare mi-e teama ca astia se incadreaza la 'capitolul' celor despre care pomenea par. Ilie Cleopa cand vorbea pe tema despre 'minunile din vremea lui antihrist', sau despre care pomenea Insusi Mantuitorul Iisus Hristos, denumindu-i 'prooroci mincinosi' sau 'falsi profeti' etc. Ar trebui sa ne rugam Bunului Dumnezeu sa ne ajute sa invatzam sa deosebim duhurile, ca mare trebuintza avem!...
Nu cred ca ai fost informat corect. Parintele Gabriel Nicu a ajutat material pe multi, nu a escrocat cum spui. Inventeaza altceva denigrator, nu ca a lasat oameni pe drumuri!

Dar tu vei raspunde pentru ce ai scris. Oricum din tonul mesajului nu rezulta ca ai fi dornic sa afli adevarul despre acest preot. Vrei sa-ti impui un punct de vedere in concordanta cu mesajul parintelui Iustin Parvu si atat.

Intr-un dialog in care primeaza orgoliile si jignirile n-am de gand sa ma implic. A confunda minunile facute prin puterea divina cu falsele minuni ale lui antihrist mi se pare o tehnica mai mult decat paguboasa.

Dumnezeu sa te ajute sa-ti vezi greseala!
Reply With Quote