View Single Post
  #4  
Vechi 22.06.2010, 22:37:49
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit caderea in idolatrie sau/si habotnicie constituie pacate destul de grave...

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu cred ca ai fost informat corect. Parintele Gabriel Nicu a ajutat material pe multi, nu a escrocat cum spui. Inventeaza altceva denigrator, nu ca a lasat oameni pe drumuri!

Dar tu vei raspunde pentru ce ai scris. Oricum din tonul mesajului nu rezulta ca ai fi dornic sa afli adevarul despre acest preot. Vrei sa-ti impui un punct de vedere in concordanta cu mesajul parintelui Iustin Parvu si atat.

Intr-un dialog in care primeaza orgoliile si jignirile n-am de gand sa ma implic. A confunda minunile facute prin puterea divina cu falsele minuni ale lui antihrist mi se pare o tehnica mai mult decat paguboasa.

Dumnezeu sa te ajute sa-ti vezi greseala!
Cu persoane care au obsesii si fixatii de tip habotnic, nici eu n-am de gand sa ma implic! Si oricum, nu am avut de gand si nici nu mi-am propus aici sa initiez vreun fel de dialog pe aceasta tema, ci doar am expus o parere despre ceea ce tocmai am aflat si care mi s-a parut de-a dreptul revoltator! Si nici nu caut sa imi impun absolut nici un punct de vedere, nici sa il favorizez pe par. Iustin Parvu aici (dar, ma rog, persoanele cu idei fixiste citesc si vad numai ceea ce le convine, pai cum altfel?!), ci doar am dat cateva exemple, am nominalizat cativa preoti (printre care si unii aflati inca in viata, precum par. Iustin Parvu etc), care ar merita apelativul de sfinti pt. suferintele indurate de-a lungul vremii si pt. vietile lor care se apropie de sfintenie, in opinia multora (nu doar a mea). Si cel putin, cei cativa enumerati de mine aici sunt recunoscuti general, si pe buna dreptate, de catre majoritatea populatiei crestin-ortodoxe atat din tara noastra cat si de peste hotare, de catre multi romani aflati in diaspora.
...'sa afli adevarul despre acest preot' - tocmai l-am aflat, din pacate, mai devreme, chiar inainte de a fi postat mesajul initial, si m-a socat, efectiv!
...'nu ca a lasat oameni pe drumuri!' - slava Domnului ca n-a mai apucat, fiindca s-au 'trezit' persoanele respective la timpul potrivit si au realizat cu cine aveau de-a face, si au intrerupt orice legatura!... tot slava Domnului si ca le-a 'deschis' ochii...
Iar faptul ca par. Gabriel Nicu 'a ajutat multi', nu inseamna mare lucru; la fel si multitudinea de sectantzi ajuta material pe f. multi, la fel si dracii pot ajuta, in aparentza, dar cum?! asta e intrebarea! prin ce metode, luand de la altii prin escrocherii subtile si tertipuri abile, si lasand pe altii in situatii disperate etc?! Ai fost tu langa el in permanentza, ca sa vezi exact metodele prin care ii ajuta pe altii?! Daca te-o fi ajutand pe tine in vreo niscaiva pb, asta nu inseamna mare lucru, adica probabil ca o fi insemnand pt. tine, dar in primul rand ar trebui sa Ii multumesti lui Dumnezeu, si nu sa cazi intr-un soi de idolatrie bigota cum faci tu.
Dumnezeu sa te ajute pe tine sa-ti vezi greseala, adica mai precis caderea in idolatrie si habotnicia/bigotismul, care sunt pacate destul de serioase, si mai ales, f. subtile si periculoase pt. mantuirea sufletului!...
Reply With Quote