View Single Post
  #5  
Vechi 23.06.2010, 00:26:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Cu persoane care au obsesii si fixatii de tip habotnic, nici eu n-am de gand sa ma implic! Si oricum, nu am avut de gand si nici nu mi-am propus aici sa initiez vreun fel de dialog pe aceasta tema, ci doar am expus o parere despre ceea ce tocmai am aflat si care mi s-a parut de-a dreptul revoltator! Si nici nu caut sa imi impun absolut nici un punct de vedere, nici sa il favorizez pe par. Iustin Parvu aici (dar, ma rog, persoanele cu idei fixiste citesc si vad numai ceea ce le convine, pai cum altfel?!), ci doar am dat cateva exemple, am nominalizat cativa preoti (printre care si unii aflati inca in viata, precum par. Iustin Parvu etc), care ar merita apelativul de sfinti pt. suferintele indurate de-a lungul vremii si pt. vietile lor care se apropie de sfintenie, in opinia multora (nu doar a mea). Si cel putin, cei cativa enumerati de mine aici sunt recunoscuti general, si pe buna dreptate, de catre majoritatea populatiei crestin-ortodoxe atat din tara noastra cat si de peste hotare, de catre multi romani aflati in diaspora.
...'sa afli adevarul despre acest preot' - tocmai l-am aflat, din pacate, mai devreme, chiar inainte de a fi postat mesajul initial, si m-a socat, efectiv!
...'nu ca a lasat oameni pe drumuri!' - slava Domnului ca n-a mai apucat, fiindca s-au 'trezit' persoanele respective la timpul potrivit si au realizat cu cine aveau de-a face, si au intrerupt orice legatura!... tot slava Domnului si ca le-a 'deschis' ochii...
Iar faptul ca par. Gabriel Nicu 'a ajutat multi', nu inseamna mare lucru; la fel si multitudinea de sectantzi ajuta material pe f. multi, la fel si dracii pot ajuta, in aparentza, dar cum?! asta e intrebarea! prin ce metode, luand de la altii prin escrocherii subtile si tertipuri abile, si lasand pe altii in situatii disperate etc?! Ai fost tu langa el in permanentza, ca sa vezi exact metodele prin care ii ajuta pe altii?! Daca te-o fi ajutand pe tine in vreo niscaiva pb, asta nu inseamna mare lucru, adica probabil ca o fi insemnand pt. tine, dar in primul rand ar trebui sa Ii multumesti lui Dumnezeu, si nu sa cazi intr-un soi de idolatrie bigota cum faci tu.
Dumnezeu sa te ajute pe tine sa-ti vezi greseala, adica mai precis caderea in idolatrie si habotnicia/bigotismul, care sunt pacate destul de serioase, si mai ales, f. subtile si periculoase pt. mantuirea sufletului!...
Mie mi-a fost duhovnic in ultimii doi ani de viata si nu am ce sa-i reprosez ca preot. Daca inainte de asta o fi cazut in vreo ispita, asta nu stiu. Crestinii parintelui vorbesc despre minuni petrecute in timpul vietii si dupa trecerea la cele vesnice.

Fiecare e cu povestea lui. Daca vii si-i spui ce ai scris mai sus unuia pe care parintele l-a vindecat de epilepsie, de surzenie ori de schizofrenie ori de alte boli, iti rade in nas, oricine ai fi! Daca stai de vorba cu persoane ca mine care n-au avut cine stie ce probleme, dar l-au apreciat ca duhovnic, vei vedea ca exista suficiente sfaturi utile pe care acest parinte a avut curajul sa le dea credinciosilor, asumandu-si riscul de a deveni incomod. Stand de vorba cu mai multi crestini, iti dai seama ca dincolo de habotnicii, bigotisme si idolatrii mai exista ceva. Si exista ceva frumos.

Sa zicem ca sunt eu bigota, habotnica si idolatra. Dar cand exista cateva sute sau poate chiar mii de ,,bigoti", de ,,habotnici" si de ,,idolatri", deja ei nu mai pot fi ignorati. Cateva sute au dat marturii scrise pana acum.
Reply With Quote