View Single Post
  #31  
Vechi 19.10.2012, 01:11:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Multumiri sincere pentru cuvintele frumoase si incurajari. Stiu si inteleg perfect toate aspectele despre moarte si cele necesare mantuirii si ajutorarii lui, asadar o sa incerc sa fac si eu ce pot. Desigur, e nevoie si de mijlocirea Maicii Domnului si a sfintilor, cat si de rugaciunile Bisericii impreuna cu ale noastre, plus tot ce se mai poate face pentru un suflet mutat din aceasta lume. Sper din suflet sa-i fie bine acolo.
Acum doua zile am ajuns si eu din nou acasa, caci am fost plecat in alt colt de tara datorita acestui eveniment. Ce pot sa spun, a trebuit sa fiu tare, si cred ca Bunul Dumnezeu m-a intarit suficient de mult. Vreau sa va spun ca mare mi-a fost bucuria sa vad ca trupul neinsufletit era de o frumusete ce a depasit asteptarile mele, parca ar fi dormit, nici nu ziceai ca priveai un om mort. Probabil datorita faptului ca apucase cu ceva zile in urma sa se spovedeasca si sa se impartaseasca, am toata nadejdea ca a contat enorm pentru sufletul sau, fapt care s-a imprimat si in imaginea trupului. Ziua inmormantarii a fost una placuta, cu soare si caldura. A fost si lume multa, ba chiar si in biserica au fost prezenti neasteptat de multi oameni, cunoscuti ai nostri. Bunicul a fost un om foarte apropiat mie, l-am iubit mult si el asemenea, asadar nu pot sa nu-i simt lipsa si mai ales sa dojenesc singuratatea bunicii. Dar totata atentia trebuie concentrata asupra mantuirii sufletului, lacrimile nu ajuta cu nimic.
Slava lui Dumnezeu pentru toate!
Reply With Quote