Subiect: Riposta Frantei
View Single Post
  #221  
Vechi 15.12.2015, 02:31:19
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Trei romani frantuziti marcheaza istoria aviatiei "romanesti". Vlaicu, Vuia, Coanda. Ar fi avut Brancusi vreun impact asupra istoriei marii sculpturi daca ar fi ramas muzeograf la Targu Jiu? Ca sa ma limitez doar la aceste exemple. Imi face impresia ca dv confundati doctrina nationalista cu sovinismul.
Franța nu mai e ce-a fost odată pentru cultura și știința lumii. Nu știu ce-ar mai face azi Ionesco, Cioran ori Eliade la Paris. Și chiar mă preocupă chestiunea asta: de ce nu mai e Franța, în doar juma de secol, ce a fost câteva veacuri la rând în lume? Din pricina socialiștilor, oare?....

*
Îmi bate gândul în altă direcție... Ne arăta profesorul G. Ionescu o deosebire majoră între psihologia franceză și cea americană, cu aplicație la nivelul psihopatologiei: pe cât de conservatoare, sobră, elegantă și vagă/speculativă (în chip fericit, cum șade bine științelor spiritului) e psihologia franceză (clasică), pe atât de grăbită, comportamentalistă, îngustă și vulgară, dar rapid eficace este psihologia americană.
Două stiluri de a fi, cugeta și simți a două lumi atât de diferite ar fi explicația pentru aparenta decadență a Franței și momentana gomflare musculoasă și zgomotoasă a Americii.
Altfel spus, lumea californizată de astăzi, lumea cisburgărului și a lui Coca-Cola, nu mai are vreme să gesteze oameni de înaltă cultură, între frontiere ori aiurea. Ce cultură să îți mai trebuiască atunci când ai banu, nene, sticla de Cola și friptanu rapid făptuibil?
Or, îmi pare, Franța însăși a fost treptat atrasă în mrejele californiene... Simultan cu ea au luat drumul râgâitului și al pârțului spontan și alte țări care, printre mode și zgomotoase iamgini pompoase au uitat cine sunt, cine au fost și cine ar fi putut deveni.

În concluzie, modelele de ieri made in France astăzi nu mai sunt nici viabile nici vandabile.
Franța ar putea redeveni capitala culturii europene doar dacă lumea reușește să se scuture de minciuna facilă a bisnismenilor americani. Dar nu sunt semne că oamenii de azi doresc întoarcerea la cultură ci, mai degrabă, cufundarea tot mai amplă în labirintul pompos al ornamentațiilor unei civilizații sterile. Când stomacul și coinacul au fost bine aranjate, cui îi mai arde de-un panseu, de o meditație, de-o poruncă... America ne-a învățat că morții și proștii pot fi fascinanți și puternici. America delirează de zeci de ani, dar mai grav e că toate popoarele lumii au prins a o îngâna și iată, azi, tot pământul se zvârcolește, spasmodic, într-un delir sistematizat pe tema putere, glorie, sex.

Cine va reinventa, oare, haloperidolul?.... Să nu fie între ditamai zgârie-norii ăia nici un creier a cărui idee să străpungă tavanul și să intre în cer?..... Apoi să se scoboare și să ne spuie și nouă. Amin!
Reply With Quote