Subiect: Riposta Frantei
View Single Post
  #229  
Vechi 21.12.2015, 12:52:58
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In Evul Mediu, un poet francez, fost vagabond, canta, avant la lettre, despre Incalzirea Globala cu nemuritoarele cuvinte: "ou sont les neiges d'antan ?" Unde-ti sunt, Evropa, zapezile de mai an ?
...:) Presupun că te referi la Villon... Nostalgia lui pentru vremurile de demult față în față cu mizeria, decadența vremii... Se plângea și el cam ca Eminescu al nostru în Scrisori.

Numai că acele zăpezi pot sugera și ceva din ...mecanismul uitării sau al trecerii în tăcuta memorie a lui Dumnezeu.
Nu este acolo, cred din postura cititorului, doar un regret pentru vremuri și valori apuse, pentru caractere nobile, pentru oameni întregi, ci și un frumos procedeu pentru a sugera, cu adevărat poetic, universul tainei.
Zăpada care se așază peste lume ca o mare mănușă, troienind câmpuri, sate, orașe, munți întregi - îmi pare o manifestare colosală, și totdată de o delicatețe extremă, a Mâinii lui Dumnezeu. Și totodată un răspuns discret, în mica făptură omenească, a mecanismului uitării, prin iertare!
Iertarea, curățirea sufletului omenesc, descătușarea lui din muncile ordinare ale grijilor și resentimentelor, îmi pare prin versul poetului a fi un gigantic, colosal mecanism care operează saltul de la o condiție la alta, de la o viața la alta. Căci o lume fără zăpadă și aceeași lume înmănușată în troiene - sunt lumi cu totul diferite.
Cred că Villon, sugerează printre altele, că a uita cu adevărat, prin iertare, e un fenomen grandios, de renaștere, care nu întâplător va putea, în curăție de astă dată, să facă minunea unui nou răsărit: al ghiocelului, al firului de iarbă nouă, a unui zâmbet nou. Al speranței.
Villon se plânge, cred, că lumea lui a picat în mediocritate. Că nici o mișcare cu adevărat colosală, prin fireasca și mărunta ei acumulare, nu pare a mai via în lumea decăzută.
Villlon cheamă, din adâncul inimii, la iertare, la pocăință. El suferă cumplit că oamenii au pierdut gestul simplu și urieșesc al ierării. Al reînnoirii prin lacrimile curățitoare. Prin zăpezile uitării și reînvierii.

Mulțumesc, Mihnea, că mi-ai prilejuit acest minut de cugetare în zarea poeziei franceze. Să fiu iertat pentru că am dat cu vorba și cu simțământul pe aproape...:) Sau, poate, cu mult prea departe!
Reply With Quote