View Single Post
  #4  
Vechi 16.01.2016, 12:40:15
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cum adică nu-i dă puterea de care zici?
Păi o cere omul?
Pai din moment ce cei mai multi dintre oameni fac alta alegere, asta poate insemna ca nu au aceasta putere. Exista niste limitari ale omului, nu cred ca poate cineva nega. Eu de exemplu, oricat mi-as fi dorit sa inteleg analiza matematica, nu am reusit. Pur si simplu imi depaseste puterea de conceptualizare.
In fond, omul alege in speranta de bine. Cred ca suntem de acord ca putini aleg cu obiectivul clar de a le merge rau.
Sunt convins ca multi oameni de de alta religie au ales cu buna credinta, cu gand bun, cu sinceritate.

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dacă Dumnezeu ne-ar "programa" pe toČ›i să luăm deciziile "corecte" indiferent de voinČ›a noastră, atunci ce am fi? NiČ™te roboČ›ei patetici. Bine, oricum suntem asta. Dar Dumnezeu ne vrea cu adevărar liberi, să ajungem singuri la conČ™tiinČ›a Adecărului.?
Daca tot vrei sa facem exercitiu asta de imaginatie, am fi putut totusi avea "programata" decizia privind Adevarul, si totusi puteam avea constiinta libera in legatura cu respectarea poruncilor lui Dumnezeu. De exemplu, in Rai, Adam si Eva stiau clar care este Adevarul, si stiau clar ce au voie si ce nu. Si totusi, in libertatea lor au ales sa incalce porunca.
Reply With Quote