Subiect: Talcuire vis
View Single Post
  #22  
Vechi 17.11.2021, 00:06:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.982
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Asta am si facut, am strigat catre Hristos si catre Tatal ceresc, nu doar o data, de foarte multe ori, am strigat si catre Duhul Sfant, cand sunt in pericul, strig fara ezitare catre Cel Ce Este si strig cu toata fiinta...
Trebuie să ne ancorăm în Sfintele Taine și viața bisericească și să avem și discernământ patristic (care necesită cunoaștere a învățăturilor ortodoxe), altfel putem fi ușor de indus în eroare.

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Am inteles, visele au darul sa te schimbe in bine daca ai de-a face cu mustrari sau imagini infricosatoare care sa te impinga catre Hristos.
Totuși ce rost au să se intercaleze atâtea vise fără noimă, de ce ne-ar vorbi Dumnezeu prin vise, dacă are oameni cu care să ne comunice una sau alta ?

S-au terminat oamenii înduhovniciți și cu discernământ pastristic, ca să fie necesară o solie prin vis ?

De ce ar fi mai importante visele ca spovedania, împărtășania, Sfântul Maslu, dacă sfintele Taine sunt lăsate până la venirea Domnului ?

Adică dacă nu ne spovedim și împărtășim, dar doar visăm și spunem ce visăm ne este suficient pentru mântuire ?

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Sincer, e si o binecunvatare dar si o mare greutate, stii cum este sa fii luat in batie de joc de alti asa zisi ortodocsi? Am incercat sa intru pe canale de YT live sa vorbesc despre aceste experiente si am fost luat la misto in toate felurile....
Majoritatea își schimbă viața fără vise, mai degrabă în urma întâmplărilor reale și a gustului amar al propriilor fapte și atitudini, deci nu au o pondere așa mare în actul de pocăință, doi nu avem noi discernământul părinților din primele VI secole ale creștinismului să spunem că distingem ce e de la îngerii căzuți ce e de la Dumnezeu.

Dacă o însăilare de vise ne slăbesc psihicul, ne înfricoșează, nu e lucrarea celui rău ?

Stările emoționale din vis nu cred că sunt criterii, poți să ai stări emoționale pozitive care se revarsă și când fumezi, mănânci peste măsură, asculți muzica preferată, nu emoția din timpul visului e unicul criteriu, emoția poate fi manevrată.

Părintele Cleopa chiar a lăsat niște învățături despre Vise și vedenii .
https://documente.net/document/parin...i-scanata.html

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Eu vreau ca toti oamenii sa se intoarca la Dumnezeu, inclusiv eu insumi, asta e telul meu, asa a ajuns mama mea, care nu se ducea deloc la biserica sa se duca la biserica, macar atat, pe masura puterii ei de intelegere, dupa zeci de ani!!!!! Biserica de aici din sat, foarte multi oameni au murit in zona mea anul acesta...
O parte din oamenii care trăiesc într-o anumită epocă se întorc la pocăință, din păcate nu toți cei care alcătuiesc o comunitate.

Visele oricum ar trebui tâlcuite în limitele învățăturii lăsate de sfinții părinți și fără cunoașterea asta care e vastă și durează toată viața, nu ai de unde să extragi nici criteriile de analiză.

Probabil cei mai avansați duhovnicește ar putea tâlcui fără să se ducă în ispită.

Dar repet tu simți că a visa și a spune mai departe, plus a te ruga în momentele de disperare cu cuvintele proprii, nu din Ceaslov, Acatistier, nu cu rugăciunile începătoare Împărate Ceresc, Sfinte Dumnezeule, Cuvine-se cu adevărat, Crezul etc e suficient pentru mântuire ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.11.2021 at 00:18:44.
Reply With Quote