View Single Post
  #104  
Vechi 16.01.2007, 12:13:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

dmb,cred ca te-ai suparat cam nejustificat,in primul rand atitudinea lui Luly de participare si afirmare pe acest forum nu mi s-a parut necinstita,ci mai degraba atitudinea celor care-i citesc postarile,si-n al 2lea rand,cum adica ce cauta pe un forum ortodox...pai,este ortodox!,si inca cu o ortodoxie mai putin deformata de modernizarea si alunecarea spre ecumenism.Dar se pare ca acesti ortodoxi pe stil vechi ard mai mult decat paganii si chiar ateii.Nu mi s-a parut necivilizata interventia acestuia,ba din contra,se remarca singurul de aceasta confesiune care intervine cu lectia invatata,si ca atare vad ca nu se prea mai gasesc demni ca sa-l infrunte,inainte toata lumea cerea dovezi.....
Cred ca,in definitiv nu vrea nimeni sa "intoarca"pe nimeni de pe nici un drum,ci doar sa-si exprime punctul de vedere asupra lucrurilor pe care le concepe in mod diferit sau nu,de ceilalti.Mandria nu este specifica celor pe vechi,mandria este specifica umanitatii,doar din ea ne-a nascut si n-o va combate pe deplin nici o lege pamanteana.Mandrie este si reactia ta revoltata...in virtutea propriului crezamant.
Si exact cum spunea un membru,la aceasta sectiune;"nu te teme turma mica,Eu voi fi cu voi",asa ca "toate patriarhiile" n-au decat sa adopte calea cea larga si incapatoare a credintei universale.Iarta-ma!,dar cred ca ai intervenit cam dur,fara motive clare.