View Single Post
  #104  
Vechi 16.09.2022, 23:25:27
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Aici gresesti, filozofia este un teren al realitatii asa cum il stim, a conditiei in care ne aflam. Nu stau sa inteleg gandurile unui alt om, nu il caut si nici nu ma astept sa-mi raspunda!
Il cauti pe Cristos, pai Cristos poate sa fie oricine, doar spiritual este acelasi, si deci mentalitatea este una indiverent de perioada istorica. Crezi ca poti sa fi pe placul unui om, chiar daca e divin?
Filosofia are multe ramuri,poate sa se integreze în fiecare domeniu al cunoașterii.

In primul rând ești spirit, după ești om,și asta doar într-o măsură temporară,ca înveliș pentru spirit.

Îți înțeleg reținerea de a căuta un om zeificat,și de a i te închina,ruga sau a-i cere mântuirea.

Dar ,vezi tu, până la urmă,noi,ca și căutători, trebuie, suntem nevoiți de conștiință sa verificăm dacă este veridică aceasta ipoteza creștină și nu numai.Intrucat este o teză universală.

Poate te simți mai apropiat de revolta luciferică,eu unul am fost destul de mult timp.Insa chiar și aceea vine tot că o antiteză la modelul teist, implicit creștin.

Poți aborda ateismul,foarte bine fundamentat și dezvoltat în filosofie.O atitudine sănătoasă, rațională însă seacă din punct de vedere spiritual,dar în același timp constructivă și benefică din punct de vedere material.Dar și ateismul este tot o antiteză și reacție împotriva teismului.De ce as nega ceva ce nu există?

Până la urmă este o descoperire,o iluzie,o călătorie....Fiecare are un drum separat,și își poate crea singur propriul univers...

Deci nu cred că ar trebui sa ne lăsăm limitați, dominați sau conduși de ceea ce există deja..

Putem fi arhitecții și creatorii propriului destin... Deschizători de drumuri...

Tocmai asta este frumos in univers, trăim atâtea vieții,in atâtea dimensiuni și spații temporale încât infinitul îți creează tot atâtea modalități de a muri și renaște într-o evoluție gradată.

Într-o viață poți fi zeu pe o planetă inferioară și în alta sclav...

In concluzie....Cea mai importantă sursă de cunoaștere ești tu însuți.. Autocunoaștere... Fragmentul infinit de spirit dinăuntru...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote