View Single Post
  #257  
Vechi 23.04.2015, 09:10:12
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

"si-l permite"... sa-mi fie cu iertare, dar suna GROAZNIC zis asa...

Citind postaea ta, mi-am dat seama ca tu ai fost obisnuita rau de tot sa te simti josnica, inferioara, proasta si ale asemenea...
Esti atat de dependenta de parerea celorlalti de tine, incat incerci sa le faci pe plac si o dai in bara mai rau. Il lasi pe nemernicul ala de "sot" sa tipe la tine si sa se poarte cu tine ca cu un obiect; mi-e ciuda sa ma gandesc cum se va comporta cu fica-sa, ca doar tot fata va fi; tot asa o va injosi? sau o fi si mai rau, cu mentalitate idioata de "eu te-am facut, eu te omor"? Ce te faci daca cumva (Doamne ajuta sa nu!) va avea mentalitatea asta si o va considera nedemna de el ca deh, e fetita?
Ma gandesc si eu ca l-ar putea duce mintea la chestii de genul. Ce ai face in asemenea caz? Doamne fereste de asa ceva, dar nu avem de unde sti ce si cum. Eu inca n-am reusit sa raman graviduta (desi am o mica intarziere luna asta-poate, poate luna asta), dar mi-am pus zici de intrebari si mi-am raspuns in 2-3 feluri la zeci de scenarii posibile si chiar si imposibile...
Ohoo, cum zce si Alin, vine schimbatul pampersilor, urlatul de foame noaptea, urlatul de durere e gingii noaptea si ziua, apoi altele si altele; daca reuseste sa le faca pe astea, si o sa le faca cu drag, inseamna ca omul are potential de om si tat bun; daca teva lasa balta cu TOATE pe capul tau si nu te va ajuta, e clara treaba, revenim la intrebare ce-ai sa fci tu? Ca doar banuiesc ca pe langa fetita, va trebui ca tot tu sa speli, calci, gatesti, cureti... Ce-o sa faci?
Mi-am pus si eu intrebarea asta, si am discutat cu al meu sot (adevarul e ca el stie deja scimb scutece, ca a schimbat scutece la 4 nepoti, cat timp cumnata era naiba stie unde; in schimb eu n-am schimbat scutece in viata mea; mi-e rica ca o sa ma descurc lamentabil, cel putin o vreme) si am ajuns la concluzia ca ne vom imparti sacinile, desi in momentul de fata nu suport sa il las sa faca curatenie in casa, ca nu mai gasesc apoi nimic, o sa incercam sa facem sa fie bine. Cum va fi exact, vom vedea si noi la fata locului.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote