View Single Post
  #56  
Vechi 17.02.2014, 07:28:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
"Fata a ajuns la mănăstire vineri, venind de la Neamț, a stat la noi în noaptea de 14 spre 15 februarie, sâmbătă dimineață, polițiștii au venit la mănăstire cu poza ei să ne întrebe dacă au văzut-o. Îmi pare rău că i-am păcălit, dar așa sunt regulile noastre, să ne protejăm credincioșii“, le-ar mai fi spus starețul în fața polițiștilor."
Urata declaratie a putut da staretul, ce a refuzat sa-si asume responsabilitatea pentru ceea ce a facut, ascunzandu-se in spatele unor asa-zise reguli. De fapt, nici nu stiu daca constientizeaza ca a gresit. Tare greu i-ar fi fost sa o sune pe mama fetei, sa o anunte ca Iulia e la ei si sa o roage sa o lase sa ramana 2,3 zile sa se linisteasca, iar dupa sa vina la ea, sa discute cu totii. Asa inteleg eu "protejarea credinciosului", nu pacalirea politiei.

Pe langa faptul ca n-a judecat bine neanuntand familia, a pus intr-o lumina proasta Patriarhia, ce a dat acel comunicat ca Iulia nu se afla gazduita la nicio manastire din Suceava, deci si-a mintit si superiorii ierarhici. Prin gestul sau toata Biserica a fost murdarita.

Last edited by ioanna; 17.02.2014 at 07:59:30.
Reply With Quote