View Single Post
  #27  
Vechi 26.08.2011, 16:48:40
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CODRUTA3 Vezi mesajul
ai dreptate. eu am mai fost la penticostali pentru ca am o vecina care e de aceasta religie. ceea ce am vazut acolo m-a cutremurat. in sala se rade, se plange, se urla etc. iar predicatorii la fel. de la pupitrul lor odata tipa cat ii tin puterile de curg siroaie d transpiratie pe ei, odata plang. eu cand am fost acolo nu am facut decat sa imi intaresc convingerea ca credinta ortodoxa e cea dreapta. cand am iesit am multumit Domnului ca s-a terminat si m-am rugat in gand: Doamne nu ma lasa!!! asa zic si acum: DOAMNE, TE ROG, NU MA LASA!!!
Te inteleg si eu am fost la pentiostali odata, tot la invitatia unei vecine ; or fi pastorii penticostali din zona Clujului mai ... vocali, plini de patos. Cel mai tare insa m-au surprins "cantecele religioase", care erau de fapt slagare de muzica usoara sau populara (erau melodii din repertoriul lui Dan Spataru, Irina Loghin etc), insa pe versuri tematice, lait-motivul fiind "aleluia". N-am putut sa ies, ca m-am pus fix in mijloc, deci ar fi trebuit sa deranjez tot randul si oricum, mi-era jena fata de vecina care ne-a invitat pe mine, dar si altii de pe scara care am mers. Cert e ca a doua oara nimeni n-a mai pasit acolo. E o diferenta destul de mare fata de atmosfera de la slujbele ortodoxe, impactul e mare prima data. Probabil si cuvantarea pastorului se modeleaza in functie de audienta. Si eu am prins un discurs cuprins de teatralitate,discurs complet sterilizat de componenta emotionala reala, mult patetism, un speech fara "substanta", fara sclipiri de intelepciune, multa gestualitate intonativa, ceva in genul in care ai descris tu, insa daca ei se simt bine, linistiti si impacati, cine suntem noi sa comentam?! :)

Last edited by ioanna; 26.08.2011 at 17:51:46.
Reply With Quote