View Single Post
  #7  
Vechi 11.02.2020, 22:48:28
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Multumesc ptr multumesc!

Citat:
În prealabil postat de adrianM Vezi mesajul
Multumesc pentru reply si recomandare.

Doamne ajuta!
Multumesc ptr multumesc. Adica am mai dat raspunsuri utile zic eu... si nu am primit nimic inapoi , parca ma simt mai bine, cand simt ca omul a receptat mesajul meu.

Cauta pe youtube:
Dincolo de lume cu părintele Calistrat (Mănăstirea Bârnova)

Ce am remarcat in special in filmul asta, cat de important este rolul indrumatorilor(sau al parintilor) in primii ani. A fost crescut o mare parte din copilarie de bunici (parca din partea tatalui) dar a avut niste indrumatori foarte buni, printre altele mi-a placut cand bunicii ii dadeau cate 10 lei, in fiecare duminica sa dea la Biserica si exemplifica, aia ptr Biserica, o parte ptr omul care face curat in Biserica, o parte pomenire ptr morti , o parte ptr parintele etc. Adica erau oameni simpli dar cu o gandire sanatoasa, adica asa cum scrie in Vechiul Testament preotul si levitii trebuie sa traiasca din ceea ce se aducea la Templu. Parintele Calistrat isi spune povestea vietii cum a ajuns in manastire si o spune modest, nu ca ar fi avut nu stiu ce viziune, efectiv la chemat parintele Paisie Olaru de mai multe ori si el pana la urma a urmat indemnul dumnealui.

Cand ai nedumeriri sa te gandesti doar atat, daca ai fost cel putin o zi doua la o manastire. Stii ce jertfa mare duc calugarii, cat de ocupati sunt toata ziua si noaptea, daca ei nu ar avea o siguranta ca Dumnezeu exista, dragoste si nadejde mare, nu ar putea sta acolo.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote