View Single Post
Vechi 09.11.2020, 20:20:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member

Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Spre deosebire de alte ființe,noi oamenii suntem conștienți de ceea ce facem.

Și atunci de ce ucidem alte ființe ca să le mâncăm?
Putem obține hranindu-ne cu legume, fructe, cereale,ouă, produse lactate și soia(dacă vrem) tot ceea ce are nevoie corpul ca și nutriție.

Chiar există regimuri de 4 cereale (grâu,orez,mei, hrișcă) care satisfac deplin cantitatea de nutrienți necesari corpului.Astea sunt regimuri mai drastice dar putem să ne hrănim cu celelalte, fără să fie nevoie de carne.

Mulți dintre noi dacă am sta in fața unui animal poate nu am fi in stare sa îl ucidem pentru hrană.
Faptul că există o întreagă industrie care ni-l aduce gata procesat și că majoritatea oamenilor procedează așa ne liniștește conștiința.

Oare este sănătos să hrănim animale cu chimicale, le sacrificăm, le condimentam cu alte chimicale și apoi să ne hrănim cu ele?!

Și apoi ne miram de ce ne îmbolnăvim,de ce suferim,de ce sunt atâtea cancere.
Deci lasa tampeniile si termina-te cu prostiile.

Toate sunt lasate pe pamant cu rostul lor.

Si animalele astea sunt lasate si ca sa traiasca dar si ca sa fie mancate.

Care este problema ta?

Oricum fiecare fiinta are o viata limita, cel putin isi implinesc si ele rostul pentru care au fost lasate pe pamant. Sa ajute omul. Si fiintele alea sunt lasate cu un rost.

Iar daca tu esti vegetarian din diferite motive, lasa-ne in pace pe noi, din aceleasi motive. Te rog sa iti pastrezi preferintele culinare si pe cele pseudo-morale pentru tine.

Ce este mai sus nu este o justificare deplin pertinenta, este doar o bazaconie... ca nu iti place tie. Daca vrei pune si tu o argumnetare mai serioasa nu vrajeala de mai sus.