Subiect: Un sfat
View Single Post
  #32  
Vechi 21.09.2009, 19:02:03
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Indraznesc sa va cer parerea in privinta unei situatii care a ajuns sa ma deranjeze foarte mult.
Cum ati proceda in cazul in care constatati ca un coleg de munca (egal in "rang") nu-si face absolut deloc datoria? Eu fac parte dintr-un departament mic (dar inimos) in care suntem 5 angajati + seful nostru. La sfarsitul anului trecut a fost angajata aceasta persoana despre care va vorbesc acum pentru ca volumul de munca era foarte mare. Pana acum vreo 2-3 luni treaba a mers bine, fara incidente semnificative, insa in ultima vreme respectiva vine la serviciu, se aseaza pe scaun si sta pe internet toata ziua.
Birourile noastre sunt asezate in asa fel incat eu pot sa vad monitorul ei (si ea pe-al meu) insa seful nostru nu are habar de indeleticirile ei. Nici macar mailurile nu si le citeste iar daca are vreo sarcina de indeplinit, mi-o pune mie pe birou. Citeste presa, viziteaza tot felul de site-uri, mai nou joaca si jocuri, cu tras in bilute care se misca, Tetris si alte minuni.
Pentru mine e foarte frustranta si demotivanta situatia. M-am gandit ca trebuie sa fac ceva (in sensul sa vorbesc cu seful nostru). Nu mi se pare cinstit comportamentul ei, ba din contra, il consider o crasa lipsa de respect fata de noi toti pentru ca volumul de munca este din nou foarte mare. Nu mai pun la socoteala faptul ca e criza iar ea reprezinta un cost absolut nejustificat pt. departamentul nostru - o platim sa joace jocuri in timpul programului!!
In schimb colega cu pricina e foarte senina, nu sesisez pic de stres, de tensiune de vreun fel la ea...

Ce-ati face voi in locul meu? Ati discuta cu seful situatia? V-ati asuma rolul de "paracios" (pentru ca si-ar da seama cine a "vorbit")?
Multe pareri si de toate felurile ! Subiectul este un deliciu ... nu si atitudinile tuturor.
Ca intotdeauna : unii mai eleganti si mai ponderati, altii chipurile mai realisti si activi si in ultimul rind putini crestini ortodoxi. Putini sunt cei care se comporta si traiesc in afara bisericii ca si in aceasta . Frumoase si de apreciat postarile si recomandarile veveritei , a lui laurschepsis si a micutei. Desi banuiesc ca atitudinea mea ,sincera de altfel si pe aceiasi linie traditionala ca in totdeauna, v-a crea repulsie totusi mi-o spun :
Inafara manierelor si a atitudinii deschise, a dreptatii eterne,a echitatii intre angajati(desi angajatii nicaieri in lume nu au aceleasi sarcini chiar daca sunt pe functii similare)a personalitatii puternice si a dorintei de a spune lucrurilor pe nume adica a atuurilor de care ar fi indreptatit un om sa uzeze la o adica... deci inafara aparentelor acest subiect este defapt eterna poveste a caprei vecinului dusa cu cinste sau nu si pe alte tarimuri ale globului. Ce cauta o asemenea poveste pe un forum crestin ? Intr-o asemenea situatie o crestina dreapta, adica ortodoxa, se comporta intr-un singur fel : se intereseaza sa se incadreze cit mai bine in program ,sa execute cit mai bine si si la timp sarcinile de serviciu, sa fie supusa sau smerita(dupa puterea fiecaruia),sa munceasca cu drag, sa fie o colega de serviciu exemplara, calda, sincera, toleranta ,ajutatoare si nu suparata,iritata sau imbufnata,sa se fereasca de toate ispitele(de toate cite poate) care ar putea sa o tulbure ! Nu am sesizat ca sora care a deschis topicul ar avea asemenea idei ! Ba chiar in momentul in care a primit ajutor duhovnicesc sau mustrare lumeasca i-a parut rau ca a deschis un topic. Pai, ori suntem ortodoxi ori suntem lumesti (binecuvintindu-ne, chipurile, singuri si ascunzindu-ne in spatele ,,virtutiilor" lumesti si nu a celor crestinesti)!

Deci ,sora draga, chiar daca te-am gretalit cu parerea mea sa nu uiti ca este doar o parere si ca sfaturi f. bune ai primit deja, vorbesc de cele curate crestinesti . Mai mult... ramine doar sa alegi : lumea si dreptatea ei sau ortodoxia si jertfa ei !
Reply With Quote