View Single Post
  #46  
Vechi 21.03.2009, 15:52:10
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de ory Vezi mesajul
Hm!,eu am dat un exemplu fugitiv,fara sa intentionez a-i conferi atata importanta,iar voi v-ati axat parerea doar pe acesta si nu pe cele scrise inainte,pe-acelea am vrut mai cu precadere sa le exprim.
Nu am fost o ispita,ci doar o persoana care ma cunostea de f.mult timp si in fata caruia a indraznit,mizand pe o oarecare siguranta.
Voi judecati cum doriti,eu de asemenea,iar dupa cum stiti,chestia cu ispitirea pentru ca se afla acolo unde se afla,chiar ma lasa rece,si aceasta pentru ca nu este vorba de ispitire,ci este vorba de mersul firesc al lucrurilor intre oameni,intre fiinte suflete si trupuri.Voi habar nu aveti,o ispita reprezinta ziua in care tragi o bauta zdravana si a doua zi constati ca ti-ai inselat nevasta,insa a lupta cu instinctul cu care de fapt te-ai nascut,atata amar si amar de ani,nu mai reprezinta o ispita ci o stare fireasca a fiintei omenesti care-si cere drepturile.Nu este vorba de o lupta de o zi,inaintea unei singure persoane,este o lupta permanenta,si o cadere sistematica,fiindca mai exista si cadere...care,in realitate nu este decat o implinire.
Voi,continuati sa cititi caci,cu siguranta va stimuleaza mintea imbalsamata de "atata credinta",voi sunteti oamenii care v-ati implinit instinctele,fiindca Dumnezeu v-a ingaduit aceasta,"dar ei nu,nu au voie si nu au decat sa suporte ispitele pana nu mai pot...caci,ei nu sunt si nu trebuie sa fie oameni."
Ma intreb pe ce baza teoretica se sprijina afirmatiile tale? Pe Evanghelii, Ceaslov, pe Pateric, Limonariu si altele , pe care afirmi ca le-ai citit la 14 ani!?! Am citit si eu parte din acestea si nu regasesc nimic din acestea in cele scrise de tine. Intr-un fel, am impresia, ca pe masura ce incerci sa iesi la lumina cu explicatia, mai mult te afunzi. Cartile enumerate de tine sunt Intelepciune de la Dumnezeu; ar trebui citite si rascitite, pentru a sti ca te afli pe drumul cel bun si ca nu greseti in gandire.
Oricat mi s-ar parea mie ca am dreptate din punctul meu de vedere, daca ceea ce gandesc contravine Intelepciunii lui Dumnezeu, inseamna ca gresesc. Nimeni nu se ridica pana la Intelepciunea Dumnezeiasca, pentru a-L putea contrazice pe Dumnezeu.
Gandirea dezordonata se poate cizela prin credinta, rugaciune si cunoastere.
Reply With Quote