View Single Post
  #8  
Vechi 26.12.2010, 20:03:15
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu dupa Biblie lumea are 6000-7000 de ani ci dupa teoriile de erau mai in urma in carti precum Hronograful lui Chedrinos.
Nu cred ca trebuie sa fim asa critici vis-a-vis de aceste teorii,atat descoperise Dumnezeu oamenilor atunci,acum a descoperit mai mult.
Noi stim ca Terra e mai veche de 6000-7000 de ani ca a descoperit Dumnezeu aceasta in vremurile noastre,nu ca am fi aflat noi de unii singuri.
E foarte posibil ca nici creationismul asa cum il inteleg unii sa fie cum a creat Dumnezeu lumea,nici evolutionismul asa cum il inteleg altii sa fie cum a creat Dumnezeu lumea.
Si motivul e foarte simplu Dumnezeu prin lucrarile necreate a creat lumea,cum am putea noi ca fapturi create sa intelegem lucrarile necreate ale lui Dumnezeu atat de mult incat sa dai o dogma cum s-a creat de Dumnezeu lumea?
Sfintii Parinti la Crez au zis doar ca Dumnezeu a creat "cele vazute si cele nevazute" adica si Terra si pe om dar nu au zis cum ar fi creat Dumnezeu acestea.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote