View Single Post
  #3  
Vechi 30.05.2011, 23:25:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
salutari tuturor!

va scriu deoarece am o problema peste care nu reusesc sa trec. am o serie de probleme personale cauzate de faptul ca din motive profesionale traiesc intr-o tara straina, am greutati in a ma obisnui aici, nu gasesc de munca pt ca a putea trai aici pe durata studiilor, ma simt singura. de peste un an sunt aici, am ajuns cu mari dificultati, pt ca nu oricine e admis, dar imi este ff greu. si am avut o serie de intamplari f neplacute cu persoane de aici.
nu pot spune ca eram o tanara prea credincioasa, dar niste intamplari grave din familie m-au apropiat de Dumnezeu. in acest an, m-am rugat de nenumarate ori Maicii Domnului si Sfantului Nectarie sa-mi gasesc de munca si viata mea profesionala si personala sa intre pe un fagas bun. dar nimic.
eu stiu ca nu trebuie sa ma rog si sa merg la biserica asteptand un rezultat concret dar am ajusn sa fiu disperata. inainte cand ma spovedeam si mergeam aici la slujbe ma simteam mai bine. dar de o luna, moralul mi-a scazut mult, plang adesea, nu stiu ce sa fac.
cel mai rau este ca am dat in deznadejde, un mare pacat si ca pur si simplu nu mai am forta sa ma rog. rugaciuni pe care le citeam cu placere asta iarna, acum nu ma mai pot concentra, tocmai din cauza deznadejdii. nu mai am rabdare si imi zic "la ce bun?"nu am ganduri sinucigase, doar ca sunt f descurajata si obosita.
ce e de facut? va multumesc
Mulți dintre noi am trecut prin situații de supraviețuire, trăind la limita sărăciei și fără speranțe vizibile în viitorul apropiat. Dar am rezistat ani de zile, am sperat la mai bine și, într-un sfîrșit, am ieșit din starea aceea disperată. Să dea Domnul să ne întărească pe toți care sîntem încercați de greutățile vieții, să ne dea răbdare pînă ce va răsări soarele și pe strada noastră.

Ai mare grijă cu stările de depresie, căci sînt periculoase. Încearcă să-ți faci vreo doi prieteni care să te susțină, să te ajute cu un sfat măcar. Caută un preot ortodox căruia să i te spovedești în amănunt. Oricum, ideea e să socializezi, încearcă la biserică să cunoști oameni...

Doamne ajută, pentru rugăciunile Sfinților!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote