View Single Post
  #195  
Vechi 14.03.2010, 19:07:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Omul, chiar ortodox fiind, poate avea o gandire de sectant, ceea ce iarasi nu e bine. De ex: In ce fel suntem noi, femeile, la fel ca Maica Domnului? Acest lucru il afirma si sectantii, ei considerand-o o femeie ca si noi, adica obisnuita, ceea ce nu se poate afirma ca a fost.
Dupa parerea mea ii suntem net inferioare, din toate punctele de vedere Maicii Domnului. Putin simt autocritic nu ne strica, mai ales in Post.
Apropos, in ce situatii a fost data Maica Domnului ca exemplu, fara a-i fi acolo locul? Chiar si numai a spune acest lucru, mie mi se pare un afront adus Maicii Domnului. Dealtfel Maica Domnului nu "a fost aleasa sa vina pe pamant", ci s-a nascut din doi oameni, Ioachim si Ana. Acest "a venit pe pamant" ma duce cu gandul la reaincarnare, lucru pe care nu il avem in ortodoxie.
Anca nu-mi denatura vorbele, te rog!
Ioachim si Ana nu puteau avea copii si au primit-o pe Maria de la Dumnezeu, ca urmare a rugaciunii. Putea sa nu le-o dea. Domnul a ales sa le dea si mai apoi s-o faca pe Maria ceea ce a facut-o: Maica Domnului. Dumnezeu a ales/hotarat nasterea si rolul Ei.

Pai si eu m consider inferioara Maicii Domnului si nu ma compar nici cand cu Ea. Nu eu faceam comparati, ci voi, altii.

Si tocmai ca voi aduceti acest afront cand o toti aduceti in discutii, acolo unde nu trebuie si faceti comparatii.
Sa ne comparam numai oamenii intre noi, sa-i lasam pe Cei de Sus acolo unde sunt, cu respectul cuvenit.

Si nu ma mai faceti sectanta, ca nici nu stiu ce fac aia.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote