Subiect: Rozariul.
View Single Post
  #31  
Vechi 18.06.2010, 14:18:21
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sf Rozariu este o devoțiune specifică spiritualității apusene. Adoptarea sa de către răsăriteni, deși nu este în sine un lucru rău, e bine să se facă după ce mai întâi aceștia cunosc comorile răsăritene de venerație mariană care sunt, spre exemplu, Paraclisul Maicii Domnului sau Acatistul Maicii Domnului
Am mentionat mai sus ca rozariul este „ramasita” metanierului din Monahismul Rasaritean, dupa schisma din 1054! NU este si nu a fost NIODATA adoptat, ci el a ramas asa cum l-a aratat Sf.Arh.Gavriil Cuvosului Paisie cel Mare! Deci, rozariul nu are nimic de-aface cu metanierul!
O asemanare pe care am mentionat-o este metanierul folosit de catre ortodocsi la Parvila de rugaciune BOGORODSNAIA, care se ASEAMANA in practica cu Rozariul, si am artat mai sus DIFERENTELE!
Deci, in concluzie, este nevoie sa repet ca metanierul (rozariul) NU a fost adoptat de catre RASARITENI de la Apuseni! El a aparut in sec VI la Cuv.Paisie cel Mare si asa il avem pana azi! Catolicii (apusenii) au rozariul ca „ramasita” a metanierului dupa Schisma din 1054!!! Care din practica rugaciunii inimii, el a devenit pentru Maica Domnului, desi, in Ortodoxie se poate spune catre ORICE SFANT, sau Persoana Treimica! AMIN!
__________________
Reply With Quote