View Single Post
  #26  
Vechi 14.06.2013, 16:48:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Slava lui Dumnezeu pentru toate !

Se poate pune lumina sub obroc , frate Ioane ?
Cel ce se slaveste intre Sfinti , Cel ce face minuni prin oameni si pentru oameni , trebuie slavit asa cum se cuvine , iar minunile Lui au fost si sunt propovaduite ca o obligatie sfanta pentru noi toti , prietene draga .
Nadejdea , credinta , speranta , dragostea si toate celelalte , cresc , se inmultesc la auzul acestor minuni , si nu avem voie sa le ignoram , cel putin asta ne invata mai toti Sfintii Parinti !
Ai auzit o minune noua , sa n-o ti doar pentru auzul tau , ci s=o faci cunoscuta tuturor , intru SLAVA LUI DUMNEZEU !
Uite , o noua "poveste" dintr un volum publicat la noi , pe care daca-l gasesti , te rog sa-l citesti !

Nu mai exista nimic

Am venit la Mănăstirea Sagmata și l-am rugat pe sfânt sa mă facă bine. După câteva zile m-am dus la doctorul meu și acesta a constatat ca nu mai exista nimic pe coarda vocală. Nu mai era nevoie deci de operație. Îi mulțumesc sfântului pentru minunea aceasta pe care a făcut-o pentru mine!
Pentru că Dumnezeu este minunat întru Sfinții Lui, permiteți-mi să mărturisesc o minune a marelui doctor și mărturisitor, a Sfântului Luca Rusul, de care am avut parte.
Iarna trecută mi-a aparut pe coarda vocală dreaptă un semn roșu. Doctorii, după analize, mi-au spus că va trebui să fie înlăturată și că probabil va crea probleme și asupra vocii, din pricina locului în care se afla. Știam de Sfântul Luca, de viața lui, de minunile lui și îl iubeam mult. Am venit la Mănăstirea Sagmata și l-am rugat pe sfânt să mă facă bine. După câteva zile m-am dus la doctorul meu și acesta a constatat ca nu mai exista nimic pe coarda vocală. Nu mai era nevoie deci de operație. Îi mulțumesc sfântului pentru minunea aceasta pe care a făcut-o pentru mine!
Mărturisesc această minune ca să se slăvească numele Dumnezeului Treimic prin intermediul acestui mare sfânt contemporan, Sfântul Luca, doctorul rus și mărturisitorul.
Pr. N. S., Karditsa
(Sfântul Luca al Crimeii, minunile contemporane, Editura Sophia, p.24-25)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote