View Single Post
  #5  
Vechi 15.12.2010, 08:50:35
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
După părerea mea (eu sunt greco-catolic) ceea ce spuneți dv este o consecință a faptului că Biserica ortodoxă (în realitatea de pe teren: Bisericile Ortodoxe) nu au un principiu vizibil de unitate și conducere, așa cum îl avem noi pe papa. Dialogul imaginar pe această temă între un catolic și un ortodox se desfășoară cam așa:
C: care este cea mai înaltă autoritate văzută în Biserică ?
O: conciliul (sinodul) ecumenic este cea mai înaltă autoritate văzută.
C: cine stabilește dacă o adunare de episcopi este conciliu ecumenic sau nu ?
O: receptarea de către mase stabilește caracterul ecumenic sau nu al unui conciliu
C: și potirvit cărui criteriu masele ortodoxe stabilesc dacă un conciliu este ecumenic sau nu ?
O: concordanța dintre doctrina Sfinților Părinți și hotărârile unui conciliu care se vrea ecumenic reprezintă criteriul folosit de masele receptoare în aprecierea validității unui conciliu.
C: da, dar uite ce spun Sfinții Părinți în probleme precum Filioque, primatul papal, etc
O: acestea sunt păreri personale ale Sfinților Părinți.
C: bine, dar de unde știm că aceste păreri sunt personale ?
O: Biserica este cea care stabilește care dintre părerile Sfinților Părinți sunt personale și care trebuie reținute.
C: OK, și care este cea mai mare autoritate văzută în Biserică ?
(și cercul se închide, ajungând de unde am plecat).
corect catolic dar scoti din ecuatie un element foarte impotant enuntat de sf ap pavel ''capul bisericii'' .si nu e vazut [sic]
Reply With Quote