View Single Post
  #1  
Vechi 29.08.2017, 02:20:25
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit Sf. Ioan din Damasc-Impotriva celor ce condamna Sfintele Imagini

Cuvant inainte:
Am facut aceasta traducere deoarece cuvintele Sf. Ioan din Damasc raman la fel de actuale impotriva iconoclastilor moderni, si celor carora le-am recomandat acest text s-au aratat impresionati de intelepciunea sfantului si de argumentele sale teologice, plangandu-se totusi ca este greu de urmat in engleza, neexistand o versiune in romana.
Traducerea este greoaie, facuta la mana a doua, din engleza, si ma astept ca inca sa aiba niste disconcordante pe care nu le-am observat, si va rog sa le semnalati.
Toate greselile sunt ale mele, si toata slava lui Dumnezeu.
Acum, sa incepem:

PARTEA I
Cu convingerea permanentă a propriei mele nevrednicii, trebuia să țin tacerea și să-mi mărturisesc neajunsurile înaintea lui Dumnezeu, dar toate lucrurile sunt bune la momentul potrivit. Văd Biserica pe care Dumnezeu a întemeiat-o pe apostoli și profeți, piatra de colț fiind Hristos Fiul Său, aruncată pe o mare furioasă, bătută de valuri furioase, șocata și tulburata de atacurile duhurilor rele. Văd rupturi în haina fără cusur a lui Hristos, pe care bărbații nelegiuiți au căutat să o rupă, iar trupul Lui tăiat în bucăți, adică cuvântul lui Dumnezeu și vechea tradiție a Bisericii. De aceea am considerat nerezonabil să păstrez tăcerea și să imi țin limba, având în vedere avertismentul Scripturii: și de se va îndoi cineva, nu va binevoi sufletul Meu întru el". " (Evrei 10.38) și daca “tu nu-i vei grăi nimic, ca să vestești pe păcătos să se abată de la calea lui, atunci păcătosul acela va muri pentru păcatele sale, iar sângele lui îl voi cere din mâna ta". (Ezechiel 33.8) Frica, atunci, m-a indemnat să vorbesc;
Adevărul e mai puternic decât maiestatea împăraților. "Eu Te-am mărturisit înaintea împăraților", am auzit pe David spunând: "Și nu mi-era rușine". (Psalmul 119.46) Atunci, eu am fost si mai indemnat să vorbesc. Comanda Regelui este puternică față de supușii săi. Căci până acum au fost găsiți puțini oameni care, recunoscând puterea împăratului pământesc de a veni de sus, i-au rezistat cerințele ilegale.
În primul rând, cuprinzând ca un fel de stâlp sau fundație învățătura Bisericii, care este mântuirea noastră, i-am deschis înțelesul, oferindu-mi, ca atare, frâiele unui armasar bine insaulat.
Am privit ca o mare nenorocire ca Biserica, împodobită cu marile ei privilegii și cele mai sfinte exemple de sfinți în trecut, să se întoarcă la primele rudimente și să se teamă de un loc în care teama nu isi are rostul. Este dezastruos să presupunem că Biserica nu-L cunoaște pe Dumnezeu așa cum este, că ea degenereaza in idolatrie, pentru că, dacă se coboara din perfecțiune pintr-o singură iota, este ca o cicatrice durabilă pe o față frumoasă, distrugând prin ea frumusetea intregului. Un lucru mic nu este mic atunci când duce la ceva grozav și nici nu este deloc important să renunțăm la vechea tradiție a Bisericii deținută de strămoșii noștri, a căror conduită ar trebui să o respectăm și a cărei credință ar trebui să o imităm.
În primul rând, înainte de a vă vorbi, Îl cer Atotputernicului Dumnezeu, căruia toate lucrurile ii sunt deschise, care cunoaște capacitatea mea și intenția mea adevărată, să-mi binecuvânteze cuvintele gurii mele și să imi hatuiasca mintea si sa o îndrume către El, să umble în prezența Sa dreaptă, fără să a se lasa influentata spre o dreaptă plauzibilă care nu stie ce face stânga. Apoi cer tuturor poporului lui Dumnezeu, aleșii din preoția sa regală, împreună cu păstorul sfânt al turmei ortodoxe a lui Hristos, care reprezintă în propria sa persoană preoția lui Hristos, să primească tratatul meu cu ingaduinta.
Ei nu trebuie să cugete la nevrednicia mea, nici să caute elocvență, fiindcă sunt prea conștient de lipsurile mele. Ei trebuie să ia în considerare gândurile în sine. Împărăția cerurilor nu este în cuvânt, ci în fapte. Cucerirea nu este obiectul meu. Eu ridic o mână care se luptă pentru adevăr - o mână doritoare sub îndrumarea divină. Prin urmare, bazându-mă pe adevărul substanțial ca sursa, voi intra pe subiectul meu.

Am urmărit cuvintele Adevărului însuși: - "Domnul, Dumnezeul tău, este singurul Domn". (Deut 6.4) Și "Să te temi de Domnul Dumnezeul tău și numai Lui să-I slujești, de El să te lipești și pe numele Lui să te juri. Să nu mergeți după alți dumnezei, după dumnezeii popoarelor, care se vor afla împrejurul vostru;". (Deuteronom 6.13-14) Din nou: "Să nu-ți faci chip cioplit și nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, și din câte sunt pe pământ, jos, și din câte sunt în apele de sub pământ!" (Exodul 20.4); Și "Lăsați-i pe toți să fie încurcați, care adoră lucruri cioplite". (Psalmul 97.7) Din nou, "Dumnezeii, care n-au făcut cerul și pământul, vor pieri de pe pământ și de sub ceruri;". (Ieremia 10.11) În felul acesta, Dumnezeu a vorbit despre vechime patriarhilor prin profeți și, în sfârșit, prin Fiul Său singur-născut, în numele căruia El a făcut veacurile.
El spune: "Aceasta este viața veșnică, ca să te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat și pe Iisus Hristos, pe Care l-ai trimis". (Ioan 17.3) Cred într-un singur Dumnezeu, izvorul tuturor lucrurilor, fără început, necreat, nemuritor, veșnic, de neînțeles pentru mintea omului, fara trup, invizibil, neimprejurat, fără formă.
Cred într-o ființă suprasubstanțială, o divinitate divină în trei entități, Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt și îl ador pe El însuși cu închinarea latreia. Ador un singur Dumnezeu, o Dumnezeire, dar trei Persoane, Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul cel Intrupat și Dumnezeu Duhul Sfânt, un singur Dumnezeu. Eu nu ador pe creație mai mult decât Creatorul, dar eu ador creatura creată așa cum sunt si eu, adoptând creația în mod liber și spontan ca el El sa ne poata înălța natura și sa ne faca părtași ai naturii Sale divine.
Împreună cu Domnul și cu Împăratul Meu Îl, eu ma închin în Hristos îmbrăcat în trup, nu ca și cum ar fi o haină sau El a constituit o a treia persoană a Trinității- Doamne ferește. Această carne este divină și a ramas după inaltarea ei. Natura umană nu a fost pierdută în Dumnezeire, ci așa cum Cuvântul devenit trup a rămas Cuvântul, astfel si carnea a devenit Cuvântul rămanand trup, devenind, mai degrabă, unul cu Cuvântul prin uniune (Hipostasis). Prin urmare, indraznesc să pictez o imagine a Dumnezeului invizibil, nu invizibil asa cum este, ci cum a devenit El vizibil pentru noi prin trup și sânge.
Nu pictez o imagine a Dumnezeirii nemuritoare. Pictez trupul vizibil al lui Dumnezeu, căci este imposibil să reprezinți un spirit, cu cât mai mult Dumnezeului care dă suflare spiritului.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote